18.03.2020 11:00 1 rp

Samorządy chcą pomagać seniorom podczas walki z koronawirusem

Źródło: Pixabay.com

Urzędy w Małym Trójmieście Kaszubskim uruchamiają telefony dyżurne przeznaczone dla samotnych mieszkańców. Oferują zakupy, pomoc psychologiczną i wsparcie. Powiat pucki także działa i jak podkreślają pracownicy puckiego magistratu – wszystkie ręce na pokład.


Aktualizacja, 18.03.2020, godz. 10:30

Także gmina Kosakowo, wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, przy aktywnym wsparciu Straży Gminnej, opracowała system wsparcia dla mieszkańców, którzy w obawie o własne zdrowie, z powodu niepełnosprawności, podeszłego wieku lub niemożności uzyskania pomocy ze strony najbliższych, nie mogą samodzielnie zrobić zakupów spożywczych czy kupić leków. Pomoc trafi także do wszystkich mieszkańców, którzy odbywają obowiązkową kwarantannę domową.

Przede wszystkim zachęcam, aby jak największa liczba naszych mieszkańców przyłączyła się do akcji #zostanwdomu – apeluje Marcin Majek, wójt Gminy Kosakowo. – Szczególną troską i wsparciem chcemy w tym czasie otoczyć osoby starsze, samotne, z niepełnosprawnościami, a także nie posiadające dachu nad głową.

Zespół pracowników z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Gminnej zrobi zakupy w imieniu potrzebujących takiej pomocy osób. Przygotowaną listę podstawowych artykułów spożywczych, higienicznych czy leków należy spisać na kartce, przygotować odpowiednią ilość gotówki i skontaktować się telefonicznie z GOPS w Kosakowie pod numerami telefonów: 797 098 918 lub 797 099 394 (w godzinach pracy ośrodka). Pod wskazany adres zgłosi się zespół, odbierze listę wraz z gotówką, a zakupione towary, paragon oraz resztę przekazanej kwoty dostarczy w sposób bezpieczny, nie narażając nikogo na ryzyko osobistego, bliskiego kontaktu. Gmina jest już po pierwszych zakupach dla 90-letniego mieszkańca.

Źródło: Gminakosakowo.pl

Źródło: Gminakosakowo.pl


Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i najbliższych. Jak wiadomo, ryzyko zakażenia koronawirusem rośnie wraz z wiekiem, dlatego szczególnie seniorzy powinni minimalizować zagrożenie. Pomagają w tym urzędnicy, wolontariusze i sąsiedzi.

Około 20% społeczności Rumi to osoby starsze. Urząd miasta nie jest w stanie pomóc indywidualnie wszystkim mieszkańcom w tej wyjątkowej sytuacji. Dlatego apelujemy, aby zwrócić uwagę na naszych starszych sąsiadów, zwłaszcza na osoby samotne, które znamy. Bezinteresowna pomoc sąsiedzka może się okazać nieoceniona – podkreślają rumscy urzędnicy.

Osoby starsze, niepełnosprawne i samotne, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji i nie mogą liczyć na pomoc bliskich, powinny zgłaszać potrzebę wsparcia Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Rumi telefonicznie pod numerem 58 671 05 56.

Podobny telefon alarmowy przekazali urzędnicy z Wejherowa – 58 677 79 63. Jest on przeznaczony wyłącznie dla samotnych osób w podeszłym wieku, powyżej 65. roku życia, nieposiadających rodziny, niemogących poruszać się samodzielnie i niemających możliwości zabezpieczenia swoich potrzeb w ramach pomocy sąsiedzkiej.

Wsparcie obejmuje pomoc w zakupie i dostarczeniu żywności i leków – zaznaczają w urzędzie w Wejherowie.

Fot. Archiwum TTM

W Pucku takich telefonicznych możliwości nie ma, bo żaden telefon dyżurny nie powstał. Pucki magistrat zaznacza, że jest dostępny cały czas dla mieszkańców, pod numerem bezpośrednio do Urzędu Miasta w Pucku, MOPSu czy organizacji pozarządowych działających w mieście.

Nie chcieliśmy wprowadzać zamieszania w związku z innym numerem alarmowym, obawialiśmy się, że nie dotrze on do wszystkich potrzebujących – podkreśla Agnieszka Siebert, sekretarz miasta. – Apelujemy o pomoc sąsiedzką, przekazujemy informacje na bieżąco za pośrednictwem naszej strony, która jest mieszkańcom dobrze znana.

Puck, podobnie jak inne urzędy w regionie, wprowadza możliwość kontaktu z psychologiem. Te informacje pucki magistrat ma podać na dniach, a kontakt w sprawie wsparcia psychologicznego dla mieszkańców powiatu wejherowskiego jest dostępny na stronach poszczególnych urzędów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...