07.03.2020 09:00 4 Kwt/mat. pras.

Emeryci pracują dłużej, bo im się to opłaca

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Jeśli z przejściem na emeryturę wstrzymamy się o choćby rok, wysokość świadczenia może wzrosnąć nawet o 15%. Emerytura to nie obowiązek, a prawo. Zwiększa się liczba osób, które mimo przysługującego im prawa do świadczenia, decydują się kontynuować pracę.

Warto wydłużać swoją aktywność zawodową po osiągnięciu wieku emerytalnego. Przyszłe świadczenie może być nawet o kilkaset złotych większe.

Wynika to z prostego rachunku. Kwotę zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego należy podzielić przez średnie dalsze trwanie życia. Odroczenie momentu przejścia na emeryturę oznacza, po pierwsze, że więcej składek zostanie wpłaconych do systemu. Po drugie, zgromadzony kapitał emerytalny będzie podlegał dodatkowym waloryzacjom. Po trzecie, zmniejszy się liczba miesięcy odzwierciedlająca średnie dalsze trwanie życia – informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Okazuje się, że w 2015 roku 82,9 proc. osób zdecydowało się na emeryturę natychmiast po osiągnięciu wieku emerytalnego, 11,4 proc. w ciągu roku (1–11 miesięcy), a 5,7 proc. po ponad roku od nabycia uprawnień. Przypomnijmy jednak, że w 2015 roku obowiązywał wciąż podniesiony wiek emerytalny. Zdecydowana większość Polaków przechodziła zatem na emeryturę natychmiast po nabyciu uprawnień.

W 2017 r. pogłębił się efekt natychmiastowego przechodzenia na emeryturę. Aż 88,3 proc. osób przeszło wtedy na emeryturę natychmiast, 7,7 proc. w ciągu roku, zaś 4,0 proc. co najmniej rok po nabyciu uprawnień. W 2018 i 2019 r. tendencja się zmieniła.

W 2018 r. jedynie 57 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast, 36,3 proc. w ciągu roku (1–11 miesięcy), zaś 5,7 proc. opóźniło przejście na emeryturę o rok lub dłużej od nabycia uprawnień. Natomiast w ubiegłym roku 60,4 proc. osób przeszło na emeryturę natychmiast, 24,9 proc. w ciągu roku, zaś 14,7 proc. – co najmniej rok po nabyciu uprawnień. Częściej na ten krok decydowały się kobiety – dodaje regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Każdy przyszły emeryt może zasięgnąć porad doradców emerytalnych, którzy wyjaśniają zasady przyznawania świadczenia, tłumaczą od czego zależy jej wysokość oraz obliczają jej prognozowaną wysokość za pomocą specjalnego kalkulatora.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...