01.03.2020 21:15 8 NW

Obchodzili Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych'

Fot. Karina Labuda TTM

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe od 2011 roku. Cyklicznie 1 marca gloryfikowana jest pamięć o żołnierzach – przedstawicielach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy działali w latach 1945-1957 roku. Uroczystości odbywały się w niedzielę (1 marca) m.in. w Luzinie i gminie Krokowa.

W gminie Krokowa Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzono na sportowo. W hali przy SP w Krokowej odbył się turniej koszykówki, który był nie tylko pretekstem do sportowych zmagań na boisku ale także chwilą refleksji i przemyśleń na temat historii.

Warto łączyć sport z pamięcią o historii – jest to trochę inna forma świętowania, w którą dużo łatwiej jest zaangażować młodych ludzi. Powinniśmy się uczyć na historii i ją znać, by wiedzieć skąd pochodzimy i w jakim kierunku powinniśmy iść, dlatego dziś podczas meczu także nie zapomnieliśmy kawałka tej przeszłości przedstawić – mówił Adam Śliwicki, wójt gminy Krokowa.

Fot. Karina Labuda TTM

Fot. Karina Labuda TTM

W niedzielnym meczu rywalizowało sześć zespołów – pięć z terenów gminy Krokowa, a jeden zaprzyjaźniony z Wejherowa. Na zwycięzców czekały nagrody w postaci m.in. sprzętu sportowego. I choć turnieje te odbywają się kilka razy w miesiącu to ten był wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy zorganizowany z okazji rocznicy pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Fot. Karina Labuda TTM

Fot. Karina Labuda TTM

Ważne uroczystości odbywały się również w Luzinie; rozpoczęły się o godz. 11:30 Eucharystią w kaplicy pw. MB Różańcowej – tam też tego dnia złożone zostały wieńce. Wzięła w niej udział Asysta Honorowa Wojska Polskiego, a o krótki program artystyczny zadbała parafialna Orkiestra Dęta.

W kościele Matki Boskiej Różańcowej zawisła kilka lat temu tablica upamiętniająca żołnierzy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej i jest to godne miejsce, w którym możemy ich uczcić, wspomnieć i pomodlić za nich – mówił Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino.

Może ta walka była beznadziejna i z góry skazana na porażkę ale była ważna i miała sens z racji tego, że walczyła o wolną Polskę, w której dziś żyjemy – mówił podczas mszy ksiądz Jan Perszon.

w uroczystościach w Luzinie wzięła w niej udział Asysta Honorowa Wojska Polskiego z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej z Gdańska.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.