28.02.2020 18:49 2 NW/GZDiZ

Gdańsk wprowadzi Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania

Źródło: GZDiZ

Od 29 czerwca w centrum Gdańska obowiązywać będzie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, co oznacza, że opłaty za postój będą naliczane siedem dni w tygodniu. Zmiany te mają m.in. zwiększyć dostępność miejsc do parkowania i rotację parkujących pojazdów. Ponadto w Strefach Płatnego Parkowania zaczną obowiązywać nowe stawki opłat.

Podczas sesji (27 lutego) Rada Miasta Gdańska przegłosowała zmiany odnoście ŚRPP i SPP. Mieszańcy Gdańska jak i do niego przyjeżdżający niemal codziennie borykają się z niewystarczającą liczbą miejsc do parkowania. Wzmożony ruch da się zauważyć szczególnie w centrum, gdzie ruch ten najczęściej generują osoby, które na co dzień nie zamieszkują miasta. Znalezienie wolnego miejsca parkingowego praktycznie codziennie graniczy z cudem i odpowiedzią na tę sytuację i jednoczesnym rozwiązaniem ma być wprowadzenie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania.

Możliwość wprowadzenia na terenie miasta Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania daje znowelizowana Ustawa o drogach publicznych. Zgodnie z jej zapisami taka strefa może powstać w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców na obszarze funkcjonalnego centrum miasta, który charakteryzuje się znacznym deficytem miejsc postojowych – czytamy na stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Celem tych zmian jest m.in. ograniczenie dostępu centrum miasta dla samochodów, zwiększając zainteresowanie komunikacją zbiorową i mobilną aktywnością. Jednocześnie zwiększy się rotacja parkujących pojazdów – wyższe opłaty wymuszą w wielu przypadkach krótsze postoje i dadzą możliwość znalezienia miejsca większej ilości osób.

Ustawodawca określił, iż stawka za godzinę postoju pojazdu w Śródmiejskiej SPP może wynosić 0,45% minimalnego wynagrodzenia za pracę, a pobór opłat może być dokonywany również w soboty, niedziele i święta – czytamy.

Z podniesienia opłat za parkowanie skorzystają również niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – mniejsza ilość przemieszczających się po centrum miasta pojazdów zwiększy bezpieczeństwo pieszych.

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania obejmie część dotychczasowych sektorów SPP na Starym i Głównym Mieście. Śródmiejska SPP znajdzie się zaś wewnątrz obszaru wyznaczonego przez ulice graniczne: Okopową, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Targ Rakowy, Podwale Grodzkie, Wałową, Ołowianka, Na Stępce, Dziewanowskiego, Angielską Groblę i Podwale Przedmiejskie ( z wyłączeniem tej ulicy). Śródmiejska SPPP obowiązywać będzie także na ulicy 3 Maja na odcinku od Cmentarza nieistniejących Cmentarzy do posesji nr 9 (budynek Gdańskiego Urzędu Pracy).

Stawki opłat w ŚSPP:

– w czasie upływania pierwszej godziny – 5,50 zł

– w czasie upływania drugiej godziny – 6,60 zł

– w czasie upływania trzeciej godziny – 7,20 zł

– w czasie upływania czwartej godziny i następnych – 5,5 zł

W Śródmiejskiej SPP zapłacimy za postój 7 dni w tygodniu w godz. od 9:00 do 20:00.

Można także zakupić miesięczny abonament, który wyniesie 800 zł i upoważniać będzie do postoju również na terenie całej SPP.

Stawki opłat za postój w SPP:

– w czasie upływania pierwszej godziny – 3,90 zł

– w czasie upływania drugiej godziny – 4,60zł

– w czasie upływania trzeciej godziny – 5,50 zł

– w czasie upływania czwartej godziny i następnych – 3,90 zł

Opłaty pobierane będą od poniedziałku do piątku w godz. od 9:00 do 17:00 lub 9:00 do 15:00 (w zależności od sektora). Miesięczny abonament to koszt 550 złotych (wzrost o 50 zł).

Zmiany w funkcjonowaniu SPP obejmą również osoby niepełnosprawne. Takie osoby (kierowca lub osoba przewożona) z kartą parkingową oraz kartą „N+” będą mogły bezpłatnie zaparkować w SPP na dowolnym miejscu postojowym. Karta „N+” wydawana będzie na osobę, a nie na pojazd. Pozwoli to na transport osób niepełnosprawnych, również dzieci, przez ich opiekunów różnymi pojazdami. Dlatego aby otrzymać kartę „N+” nie będzie konieczne posiadanie pojazdu oraz zdolności do jego prowadzenia. Do posługiwania się kartą „N+” uprawnione będą osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności zarówno ruchowej, jak i neurologicznej oraz narządu wzroku – informuje GZDiZ.

Prócz tego, na wniosek Rad Dzielnic, do SPP włączone zostaną nowe obszary w dzielnicach Wrzeszcz Dolny i Przymorze Małe. Pobieranie opłat w tych sektorach rozpocznie się nie szybciej niż w 2021 roku, po konsultacjach z Radami.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie gzdiz.gda.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...