29.02.2020 09:00 4 NW/Pomorskie.eu

#nieschlebiajmi, czyli nie dokarmiaj ptaków chlebem

Źródło: Pomorskie.eu

Na trójmiejskich plażach niemal codziennie można dostrzec kogoś, kto dokarmia chlebem łabędzie i kaczki. Zwyczaj ten stał się u nas niezwykle popularny, a dla najmłodszych stanowi sporą atrakcję. #nieschlebiajmi to nowa sopocka akcja, która ma uświadamiać każdego, że karmienie ptaków chlebem jest dla nich niezdrowe i bardzo groźne.

W Sopocie pojawiły się już tabliczki i znaki informujące o szkodliwości zwyczajowego dokarmiania ptaków chlebem. Ustawione zostały przy wejściu na plażę nr 23 i są w języku polskim i angielskim. Takie same z czasem pojawić mają się także przy innych wejściach.

Świadomość wśród społeczeństwa na ten temat rośnie, jednak problem wciąż jest aktualny i wymaga uświadamiania. Podjęła się tego m.in. Joanna Grzybowska – jedna z inicjatorek akcji #nieschlebiajmi.

Zaczęliśmy naszą akcję w Sopocie. Jednak szukamy organizacji i fundacji ogólnopolskich, które pomogą nam walczyć ze zwyczajem dokarmiania łabędzi i kaczek pieczywem. Zależy nam bardzo, by zmieniać świadomość i przyzwyczajenia społeczeństwa w całym kraju – podkreśla Joanna Grzybowska.

Dlaczego chleb jest groźny dla ptaków?

Chleb bogaty jest w węglowodany, przez co powoduje u latających zwierząt poważną chorobę, tzw. anielskie skrzydło. Jest to deformacja ostatniego stawu w skrzydle – układa się on prostopadle do ciała, przez co ptaki nie mogą latać. Dodatkowo na skrzydle przestają rosnąć pióra. Jest to nieodwracalny proces i skraca życie łabędzi. W przypadku ataku drapieżnika czy nawet psa, taki chory ptak ma dużo mniejsze szanse na ucieczkę, podaje Pomorskie.eu.

Jednak to nie wszystkie choroby, na jakie narażone są dzikie zwierzęta. Ptaki mogą cierpieć także na schorzenia układu pokarmowego, takie jak kwasica, biegunka czy zatrucia. Mogą mieć też problemy z nerkami czy odwodnieniem. Powikłania te mogą się pojawić po spożywaniu zwykłego chleba, ale również spleśniałego – gdy ten zbyt długo leży w wodzie.

Dokarmiane zwierzęta tracą swoje instynkty. Nauczone tego, że nie muszą „martwić się” o pokarm, nie zmieniają otoczenia i na stałe ostają się w jednym miejscu. Gdy przychodzi ochłodzenie, kaczki i łabędzie nie migrują i często nie radzą sobie w panujących warunkach klimatycznych.

Czym najlepiej karmić ptaki?

Najlepszym wyborem będą produkty nieprzetworzone przez człowieka. Mogą to być różne ziarna, kasze, płatki owsiane, orzechy, a także specjalne mieszanki dla ptaków. *Józef Sarnowski**, wicemarszałek województwa pomorskiego, podkreśla, że ptaki wodne lubią też drobno krojone warzywa, jednak te karmić powinniśmy tylko wtedy, gdy zbiorniki wodne są zamarznięte.

Źródło: Pomorskie.eu


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24