26.02.2020 08:30 2 rp

Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post

Fot. Damian Klechowicz/TTM

Środa Popielcowa, która w tym roku przypada 26 lutego, rozpoczyna okres przygotowań do Wielkanocy. Tego dnia w kościołach symbolicznie posypuje się głowy popiołem i rozpoczyna czterdziestodniowy Wielki Post.

W Środę Popielcową – zgodnie z zasadami kodeksu prawa kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły. Wielu katolików rezygnuje także ze słodyczy i alkoholu. W tym dniu za to można sięgać po ryby, jaja czy nabiał. Można także jeść zboża, kasze, owoce i warzywa oraz używać przypraw. Post ścisły jest obowiązkowy dla wszystkich wiernych od 18. do 60. roku życia, a wstrzemięźliwością od mięsa objęci są wierni powyżej 14 lat.

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa – brzmi paragraf nr 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Tego dnia przede wszystkim tłumnie wybierzemy się do kościoła, gdzie symbolicznie posypuje się głowy popiołem. Ksiądz wypowiada wówczas słowa z Księgi Rodzaju: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz".

Liturgiczna adaptacja tego zwyczaju pojawia się jednak dopiero w VIII wieku. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X wieku. W następnym wieku papież Urban II wprowadził ten obyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. Z tego też czasu pochodzi zwyczaj, że popiół do posypywania głów wiernych pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedzającego roku.

Choć to popularny i ważny dzień w Kościele, Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że sklepy tego dnia nie będą zamknięte; nie obowiązuje zakaz handlu. Markety oraz osiedlowe sklepiki będą więc otwarte w normalnych godzinach, jak w każdy dzień powszedni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24