16.02.2020 11:30 1 raz

Uczcili zaślubiny Polski z morzem i... posprzątali nadmorski teren

Źródło: Stowarzyszenie Terra Helensis/Facebook

Minęły huczne obchody setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem. Kiedy w Pucku przemawiał m.in. prezydent Andrzej Duda, w Helu grupa pasjonatów i aktywistów społecznych w nietypowy być może sposób uczciła tę ważną dla Pomorza i Polski rocznicę.

Mija 100 lat od zaślubin Polski z morzem, które odbyły się w Pucku. Chcąc celebrować te rocznicę, postanowiliśmy usunąć śmieci ze stanowiska 21. baterii przeciwlotniczej. Czegóż tam nie było – plastiki, folie, większość szkła potłuczone. Mamy nadzieję, że ten schron nie będzie stanowił wysypiska dla "ludzi" – poinformowali przedstawiciele Stowarzyszenia Terra Helensis.

Źródło: Stowarzyszenie Terra Helensis/Facebook

Przypomnijmy, w niedzielę (9 lutego) radni Sejmiku Województwa Pomorskiego, podczas uroczystej sesji, przyjęli przez aklamację rezolucję upamiętniającą 100. rocznicę powrotu Rzeczypospolitej nad morze.

Jak zaznaczył Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, w pomorskiej drodze do niepodległości nie było heroicznych powstań i wyniszczającej walki. Była za to praca organiczna, wytrwałość oraz realizm i roztropność w podejściu do polityki międzynarodowej, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego była wyjątkowo skomplikowana. Lata walki o niepodległość znalazły również swój wyraz w Polskim Sierpniu 1980 roku, gdy oczy całego świata były zwrócone na polskie Wybrzeże.

Cięgi przyjmowane przez dziesięciolecia, zamiast osłabić, wzmocniły pomorską tożsamość wokół uniwersalnych zasad moralnych, które na naszym gruncie, tu nad polskim morzem, przetrwały – podkreślił Mieczysław Struk. – Nie można żyć wyłącznie przeszłością, jeśli chce się sprostać wyzwaniom dzisiejszego, gwałtownie zmieniającego się świata. Historia nie może być balastem trzymającym nas na uwięzi anachronicznych mitów kulturowych, choć nie może również być zapomnianym lamusem – dodał.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24