16.02.2020 09:30 7 raz

Chcą upamiętnić 75-lecie przybycia pierwszych osadników do Choczewa

Archiwum

Po II wojnie światowej przybyli na Kaszuby z różnych rejonów Polski i stworzyli nowe społeczeństwo na terenie gminy Choczewo. Po prawie 75 latach od tych wydarzeń samorząd poszukuje materiałów: zdjęć i wspomnień na temat pierwszych osadników.

W 2020 roku samorządowcy z gminy Choczewo chcą przypomnieć mieszkańcom o niezwykłej i ważnej dla lokalnej społeczności rocznicy.

Wówczas przypada już 75 lat odkąd przybyli na ziemię choczewską pierwsi osadnicy. Tę ziemię w roku 1945 odzyskaliśmy i zasiedlona została przybyszami z różnych stron Polski i świata. Są tu ludzie z rzeszowszczyzny, lubelszczyzny, kielecczyzny, Sieradza i okolic, a także dawnych ziem polskich na Białorusi, Litwie, Ukrainie. Mieszanina tradycji, zwyczajów, a nawet ludzi różnych językowo. Ani się nie spostrzegliśmy, jak rosną już czwarte i piąte pokolenia pierwszych osadników. Po latach stworzyliśmy już inne społeczeństwo, bardziej jednolite kulturowo i zintegrowane – powiedział na łamach biuletynu samorządowego gminy Choczewo przewodniczący miejscowej rady Krzysztof Łasiński.

Dlatego władze samorządowe chcą uczcić tę ważną rocznicę, odzyskując dokumenty, m.in. zdjęcia, obrazujące pracę pierwszych osadników.

Apeluję do wszystkich, którzy chcieliby pomóc, o udostępnienie zdjęć, dokumentów, pamiątek, wspomnień, najlepiej za pośrednictwem "Wieści Choczewskich". Zamierzamy stworzyć zespół tematyczny, który zajmie się organizacją obchodów rocznicowych – poprosił przewodniczący choczewskich radnych.

Grupa robocza, która ma się zająć tym tematem, już powstała.

Zapraszamy tych, którzy chcieliby się włączyć w organizację obchodów lub mają pomysł na realizację swojego małego projektu spójnego z tematyka obchodów, do współpracy – zachęcają choczewscy urzędnicy. – Chętnych do włączenia się w prace organizacyjne prosimy o kontakt z redakcją "Wieści Choczewskich" lub urzędem gminy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24