11.02.2020 10:40 1 rp/TTM

Gmina Kosakowo świętowała rocznicę zaślubin na sesji nadzwyczajnej

Fot. Daniel Zaputowicz/ TTM

Na XXVI nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Kosakowo (10 lutego) jednogłośnie przyjęto apel z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem, po czy wręczono pamiątkowe medale. Dalsza część uroczystości odbyła się bliżej morza – na cyplu, gdzie przy dziękach orkiestry nagrodzono rodziny lokalnych patriotów. To właśnie oni 100 lat temu wznieśli polską banderę na rewskich szkutach.

Świętowanie w gminie Kosakowo odbywało się od wczesnych godzin porannych, kiedy zwołano radnych na uroczystą sesję.

Mamy godzinę siódmą rano i postanowiliśmy zwołać już teraz sesję nadzwyczajną, żeby w ten sposób uczcić to, co będzie się działo na całym Pomorzu 10 lutego – wspominał przed spotkaniem Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo. – W Rewie chcemy też uczcić wyjątkowe wydarzenie, ponieważ to właśnie tutaj 100 lat temu po raz pierwszy podniesiono polską banderę na rewskich szkutach, tworząc zalążek polskiej floty handlowej.

Dlatego po uroczystej sesji, na której wręczono pamiątkowe medale, uroczystości przeniosły się na Ogólnopolską Zasłużoną Aleję Zasłużonych Ludzi Morza, gdzie odbyło się spotkanie z rodzinami armatorów rewskich szkut.

Chcemy pokazać nasz lokalny patriotyzm, to że Rewa wpisała się zapisała się twardą zgłoską na kartach historii – dodawał Andrzej Śliwiński, przewodniczący Rady Gminy Kosakowo.

Otrzymałem wyróżnienie dla mojego dziadka, Franciszka Marka, który kiedyś miał szkutę – zaznaczał Mirosław Marek, uczestnik spotkania. – Mój ojciec też jest związany z morzem, też był rybakiem, teraz jest na emeryturze. Ja nie poszedłem w ich ślady, ale przekazuję ich historie dzieciom.

Fot. Daniel Zaputowicz/ TTM Fot. Daniel Zaputowicz/ TTM Fot. Daniel Zaputowicz/ TTM Fot. Daniel Zaputowicz/ TTM Fot. Daniel Zaputowicz/ TTM Fot. Daniel Zaputowicz/ TTM

Na pamiątkę wspólnego świętowania zgromadzeni goście, przy dźwiękach orkiestry, zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle Krzyża Morskiego na Cyplu Rewskim.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24