03.02.2020 19:25 3 NW/Gdynia.pl

Uniwersytet Morski zmieni swoje oblicze

Źródło: Gdynia.pl

Teren przed budynkiem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zyska nowy reprezentacyjny plac. Ponadto modernizacji zostanie poddany także kampus uczelni. Uniwersytet wzbogaci się o parking dla samochodów, specjalne miejsca na rowery, fontannę czy elementy małej architektury, takie jak ławki.

Przestrzeń przed Uniwersytetem Morskim przy ul. Morskiej zostanie odnowiona i stanie się miejscem wypoczynku nie tylko studentów, ale także mieszkańców okolicy. Nowoczesną architekturę ociepli zieleń, która pojawi się na całym placu. Istniejące drogi dojazdowe zostaną zachowane, jednak również w ulepszonej wersji – naprawi się ubytki w kostce brukowej oraz zniweluje miejsca zapadające, informuje gdynia.pl.

Jeśli chodzi o układ symetryczny – wejście w centrum, a po bokach dojazdy, to to praktycznie w projekcie się nie zmieni. Symetria zostanie zachowana. Będzie jednak trochę przesłoniona przez małą architekturę. Natomiast zmieni się zupełnie klimat tego miejsca. Z jednej strony powstanie fontanna, a w części centralnej, przy wejściu stanie infokiosk. Będzie też teren rekreacyjny, z miejscami do siedzenia, przeznaczony zarówno dla studentów, jak i dla mieszkańców. Miejsc do odpoczynku nie zabraknie też przed wejściem do klubu studenckiego. Wszystko dopełni oświetlenie oraz nowa roślinność. Wieczorem i w nocy światła będą oświetlały zieleń i ją podkreślały. Zniknie natomiast parking przed wejściem, który w późniejszym etapie zostanie przeniesiony na teren kampusu uniwersyteckiego – mówi Jarosław Krause, architekt i twórca projektu z Art Projekt K&M Sp. z o.o.

Źródło: Gdynia.pl

Źródło: Gdynia.pl

Po prawej stronie od wejścia do budynku postawiona zostanie fontanna z dwudziestoma czterema dyszami spieniającymi. Fontanna będzie podświetlana różnymi kolorami i działać będzie latem, wiosną oraz jesienią.

Mamy tu około 1200 metrów kwadratowych i musimy ten teren zagospodarować. W tej chwili uzbrajamy fontannę. Widać już jej zarysy, razem z komorą technologiczną. Za chwilę przyjdzie czas na rury odwodnieniowe, zasilanie dysz, będą też wstawiane pompy. Mamy też do wykonania infrastrukturę podziemną i oświetlenie. Dla mnie to ważny projekt i bardzo się staram, żeby wszystko było jak najlepiej, bo sam część życia spędziłem na tej uczelni – mówi Wojciech Hilger, wykonawca projektu, właściciel firmy Prasbet z Grudziądza.

Źródło: Gdynia.pl

Przyjaznego klimatu nada miejscu wspominana zieleń. Posadzone zostanie osiem drzew, krzewy, byliny oraz ozdobna trawa. Nie zabraknie także ławek, koszty na śmieci czy maszt falowych – wszystko po to, by z miejsca tego korzystało jak najwięcej osób. Jak podaje gdynia.pl, przy wjazdach do kampusu powstaną nowe miejsca parkingowe dla gości oraz przestrzeń za dwudziestu rowerów. Z czasem, w kolejnych etapach budowy, wybudowany ma zostać również parking samochodowy wewnątrz kampusu uniwersyteckiego.

Źródło: Gdynia.pl

Nowy plac w pełnej krasie będzie można prawdopodobnie zobaczyć do końca maja br. Prace te są jednym z elementów rewitalizacji uczelni, które władze uczelni realizują już od czterech lat.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24