02.02.2020 09:40 0 NW/GZDiZ

W Gdańsku wyposażają punkty widokowe

Źródło: GZDiZ

Punkty widokowe, które powstały w różnych miejscach Gdańska w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk” konsekwentnie zyskują wyposażenie. Widoki na Podleśnej Polanie i nad Kaczym Dołkiem we Wrzeszczu mogą się już pochwalić nowym oznakowaniem i tablicami informacyjnymi. A to nie koniec udoskonalania osi widokowych miasta.

Gdańsk poszczycić może się już piętnastoma punktami, z których rozpościerają się niesamowite widoki na panoramę miasta czy znane zabytki. Jeden z takich punktów znajduje się w Oliwie, na wzgórzu Pachołek, skąd podziwiać można Stary Rynek Oliwski, Kościół Cystersów, staw młyński czy fragment stoczni. Kolejne m.in. w Brzeźnie, we Wrzeszczu na dawnej Górze Szubienicznej czy na Biskupiej Górce, skąd można zobaczyć Górę Gradową, tereny stoczni i zabudowę ul. Kartuskiej.

„Spojrzenie na Gdańsk” to autorski projekt Witolda Pawła Burkiewicza z Działu Ogrodnika Miejskiego Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Chciał on przywrócić historyczne i zapomniane przez niektórych widoki, ale także odnajdywać nowe wspaniałe miejsca, z których można podziwiać miasto.

Na przełomie grudnia 2019 roku i stycznia 2020 GZDiZ doposażył punkty widokowe na Podleśnej Polanie (przy ul. Podleśnej) oraz nad tzw. Kaczym Dołkiem (przy ul. Jaśkowa Dolina). Na drodze do każdego z punktów ustawiono po trzy słupy kierunkowe, a na szczycie tablicę informacyjną. Zawiera ona krótki opis historyczny widoku i ma zaznaczone charakterystyczne miejsca, które można z niej dostrzec, podaje ZDiZ w Gdańsku.

Źródło: GZDiZ

W ciągu ścieżki prowadzącej do miejsca widokowego nad Kaczym Dołkiem zbudowano niewielkie schody terenowe z poręczami, dzięki którym dotarcie do celu będzie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Wszystkie elementy, jak zaznacza GZDiZ, wykonane są z drewna modrzewiowego i dębowego o dużej twardości i odporności na wilgoć, także powinny posłużyć wszystkim korzystającym na długie lata.

W kolejnych punktach widokowych, prócz podobnych elementów małej architektury, zbudowane zostaną również, w zależności od potrzeb, barierki ochronne, wiaty, altany i ławki. A tam, gdzie będzie to konieczne, pojawią się także terenowe schody.

Źródło: GZDiZ

W 2019 roku do dyspozycji mieszkańców i odwiedzających zostały oddane dwa punkty – w czerwcu w Parku Brzeźnieńskim im. J.J Haffnera i w październiku we Wrzeszczu przy ul. Arciszewskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...