24.01.2020 08:06 0 mike

Inspekcja weterynaryjna przestrzega przed ptasią grypą

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Ze względu na odnotowanie w Polsce ośmiu przypadków wystąpienia ptasiej grypy podtypu H5N8, również w graniczącym z Pomorzem województwie zachodniopomorskim, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wejherowie przestrzega przed możliwością pojawienia się tego typu choroby także na terenie powiatu wejherowskiego.

Oprócz obszaru Pomorza Zachodniego, przypadki pojawienia się wirusa H5N8 stwierdzono także w Wielkopolsce i na Lubelszczyźnie. To informacja ważna dla wszystkich hodowców drobiu, ale także gołębi pocztowych. W jaki sposób można rozpoznać zagrożenie?

Choroba charakteryzuje się nietypowym przebiegiem, a zmiany początkowo mogą się ograniczyć do spadku produkcji i zmniejszenia pobierania paszy. Istnieją również potwierdzone informacje, że choroba cechuje się niską śmiertelnością, ale jednocześnie wysokim stopniem rozprzestrzeniania się – informuje w swoim komunikacie Wioletta Drygas-Bogucka, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wejherowie.

Bardzo ważne w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się choroby jest przestrzeganie zaleceń sanitarnych. Przemysłowi producenci drobiu powinni m.in. unikać czyszczenia pomieszczeń wodą spoza gospodarstwa (np. z rzek), ograniczyć liczbę osób obsługujących fermy drobiu do koniecznego minimum czy rozłożyć maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed budynkami ferm. Podobne zalecenia dotyczą przyzagrodowego chowu drobiu.

Szczególnie ważne jest również:

– przetrzymywanie drobiu na ogrodzonej przestrzeni, bez możliwości kontaktu z dzikim ptactwem;

– stosowanie odzieży i obuwia ochronnego;

– mycie rąk po każdym kontakcie z drobiem lub dzikim ptakami.

Z kolei hodowcy gołębi pocztowych powinni przechowywać paszę w zamkniętych pomieszczeniach lub pod szczelnym przykryciem, tak aby nie miały do niej dostępu dzikie ptaki. Cała treść komunikatu, wraz ze szczegółowymi zaleceniami, jest dostępna tutaj.

Czy wirus H5N8 może być niebezpieczny dla ludzi? Dotąd na świecie nie odnotowano przypadku zakażenia nim człowieka. Ptasia grypa u człowieka, spowodowana wirusem H5N1, wywołuje objawy podobne do tych spowodowanych zwykłą grypą, takie jak gorączka, kaszel, ból gardła, bóle mięśni i stawów czy zapalenie spojówek.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24