21.01.2020 09:00 4 mike/Rynekinfrastruktury.pl/Port Gdynia SA

Trójmiejskie porty biją kolejne rekordy

Fot. archiwum

Z podsumowań 2019 roku w portach w Gdańsku i Gdyni wynika, że minione 12 miesięcy było rekordowe. W gdańskim porcie udało się przekroczyć 52 miliony ton przeładowanych towarów, bijąc ubiegłoroczny rezultat. Z kolei terminal BCT w Porcie Gdynia odnotował historyczny przeładunek 500 tys. TEU.

Wartość przeładunków w 2019 roku, w Morskim Porcie Gdańsk SA przekroczyła 52 mln t. Władze portu prognozowały wynik na poziomie 50 mln t, co oznacza przekroczenie zakładanego rezultatu o 4%. W ujęciu rocznym, czyli w zestawieniu z 2018 rokiem, udało się zwiększyć przeładunki w Gdańsku o ponad 3 mln t. Warto podkreślić, że początkowe informacje, które spływały w 2019 roku, nie zwiastowały takich wyników.

W pierwszych trzech miesiącach 2019 roku obsłużono o 3,39 proc. towaru mniej niż w takim samym czasie roku poprzedniego. Następne miesiące przyniosły jednak mocne wzrosty i po I półroczu zanotowano już 9-procentowy wzrost – podaje portal Rynekinfrastruktury.pl.

Władze drugiego co do wielkości terminalu kontenerowego w Polsce, BCT w Porcie Gdynia, również mają powody do satysfakcji. W minionym roku udało się przekroczyć historyczną granicę 500 tys. TEU. Zarząd gdyńskiego portu spodziewa się, że w 2020 roku wartość przeładunków przekroczy 24 mln t, w tym 900 tys. TEU. Konieczne są inwestycje, które przyczynią się do zwiększenia możliwości przeładunkowe. Te będą realizowane w kolejnych latach.

W tym roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisali umowę na unijne dofinansowanie projektu „Rozbudowa dostępu kolejowego do zachodniej części Portu Gdynia – przebudowa i elektryfikacja”. Planowane całkowite koszty inwestycji wyniosą niemal 70 milionów złotych. W wyniku podpisanej umowy inwestycja ta uzyskała wsparcie ze środków unijnych w kwocie około 20 milionów złotych. Poprzez elektryfikację dostępu kolejowego inwestycja usprawni funkcjonowanie transportu Intermodalnego Terminalu Kontenerowego od strony lądu – informuje Port Gdynia na swojej stronie internetowej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24