17.01.2020 13:01 8 mike/KPP Wejherowo

Nie miał prawa jazdy, więc pokazał policjantom… podróbkę

Zdjęcie ilustracyjne/Nadmorski24.pl

Tak zwane kolekcjonerskie prawo jazdy przedłożył do kontroli kierowca, którego zatrzymali funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie. Trudno ocenić, czy miał świadomość tego, że popełnia przestępstwo, lecz będzie musiał ponieść konsekwencje. Zgodnie z obowiązującym prawem, grozi mu do pięciu lat więzienia.

„Oferowane przez nas produkty są kartami kolekcjonerskimi i nie należy się nimi posługiwać jako dokumentami w żadnej sytuacji” – czytamy w regulaminie jednego ze sklepów internetowych oferujących karty kolekcjonerskie, które mają przypominać prawa jazdy czy dowody osobiste. Najwyraźniej zignorował podobny regulamin kierowca, którego zatrzymano do kontroli w Bojanie (gm. Szemud) i wręczył policjantom falsyfikat prawa jazdy.

Mundurowi błyskawicznie zorientowali się, że mają do czynienia z podróbką. Funkcjonariusze zweryfikowali dokument w systemie i okazało się, że taki dokument nigdy nie był wydany – mówi sierż. sztab. Karolina Pruchniak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Nie wiadomo, czy mężczyzna miał świadomość, że posługiwanie się tzw. kolekcjonerskim prawem jazdy jest przestępstwem. Teraz będzie musiał się wytłumaczyć ze swojego zachowania przed sądem. Policjanci zabezpieczyli falsyfikat i będą prowadzić dalsze czynności w tej sprawie.

W internecie bez trudu można znaleźć witryny oferujące nieprawdziwe dokumenty, choć bardzo podobne do tych autentycznych. Ani ich sprzedaż, ani posiadanie nie są działaniem wbrew prawu. Inaczej jest jednak w przypadku posługiwania się tego typu „dokumentami”. Tę kwestię reguluje art. 270 Kodeks karnego: „Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24