14.01.2020 08:37 1 mike/KPP Wejherowo

Klikają, by czuć się bezpieczniej. Czy system zgłaszania zagrożeń się sprawdza?

Źródło: Policja.pl/archiwum

Policjanci z wejherowskiej komendy powiatowej podsumowali kolejny rok funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w regionie. Okazuje się, że to narzędzie online cieszyło się sporym zainteresowaniem. Łącznie odnotowano w ciągu 2019 roku ponad 1800 sygnałów, co oznacza średnio prawie pięć zgłoszeń dziennie. Ile spośród nich okazało się zasadnych?

Spośród 1806 zgłoszeń naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń bezpieczeństwa w 2019 roku, w powiecie wejherowskim, mundurowi potwierdzili zasadność 664 sygnałów. Najwięcej z nich dotyczyło nieprawidłowości w ruchu drogowym:

– przekraczania dozwolonej prędkości (380);

– parkowania niezgodnego z przepisami (89);

– niewłaściwej infrastruktury drogowej (91).

Oprócz zagrożeń w ruchu drogowym, mieszkańcy sygnalizowali m.in. akty wandalizmu, wskazywali na miejsca, w których jest spożywany alkohol, czy funkcjonują dzikie wysypiska śmieci. Nowych punktów na mapie wciąż przybywa, choć niektóre miejsca są zgłaszane wielokrotnie i się pokrywają.

To dodatkowy sygnał dla funkcjonariuszy, a zarazem potwierdzenie na to, że dany rejon może być zagrożony. Część ze wskazanych przez internautów zagrożeń była również zbieżna z informacjami uzyskanymi przez funkcjonariuszy w trakcie organizowanych debat społecznych z mieszkańcami – mówi asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wejherowie.

Screen z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa

Głównym celem funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest eliminowanie przestępstw i wykroczeń w przestrzeni publicznej. Nie byłoby to możliwe bez współpracy społeczeństwa z policją. Tradycyjnie formy informowania mundurowych o lokalnych zagrożeniach nie zawsze zdają egzamin. Tymczasem mapa online jest prosta w obsłudze, zapewnia szybkość przepływu informacji i anonimowość.

Dzięki takiemu współdziałaniu oraz wymianie informacji pomiędzy mieszkańcami a mundurowymi, skuteczniej osiągnie się wymierne efekty zmierzające do poprawy naszego wspólnego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Prosimy jednocześnie o odpowiedzialne korzystanie z tej aplikacji. Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywołuje odpowiednią reakcję policji – podsumowuje Anetta Potrykus.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już od 2016 roku. Można z niej skorzystać tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24