10.01.2020 14:10 2 mike/BLMW

Lotnicy morscy z Gdyni zyskają cztery nowoczesne śmigłowce

Źródło: BLMW/Facebook

Cztery nowe śmigłowce AW101 mają zastąpić wysłużone maszyny stacjonujące na Babich Dołach. W środę (8 stycznia) podpisano dokumenty w zakresie wykonania zobowiązań licencyjnych i offsetowych, związanych z pozyskaniem nowych helikopterów.

Przełomowym momentem było podpisanie 26 kwietnia 2019 umowy między Ministerstwem Obrony Narodowej a Leonardo Helicopters. Na mocy dokumentu Marynarka Wojenna RP ma pozyskać cztery maszyny AW101, które będą przeznaczone zarówno do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych, jak i zwalczania okrętów podwodnych.

Stroną umowy została należąca do Leonardo Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL-Świdnik SA, która jest odpowiedzialna za jej realizację. 12 lutego 2019 roku w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach wylądował śmigłowiec AW101 w barwach norweskich, wykonując w ciągu kilku dni loty związane z weryfikacją oferty złożonej w postępowaniu prowadzonym przez Inspektorat Uzbrojenia MON – informuje na swojej stronie internetowej Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Wykonawca poinformował 6 grudnia o produkcji i montażu w świdnickich zakładach dwóch elementów strukturalnych do pierwszej spośród zamówionych maszyn – części przedniej i kadłuba i płyty sufitowej.

Na mocy umów offsetowych, na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych (WZL) nr 1 w Łodzi powstanie licencjonowane Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców, które będzie realizowało pełną obsługę techniczną, serwisy i naprawy AW101. Podpisano także umowy z Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej, drugim beneficjentem offsetu – podaje BLMW.

Maszyny AgustaWestland AW101 to europejskie śmigłowce wielozadaniowe, w brytyjskich i portugalskich siłach zbrojnych znane jako Merlin. W zależności od wersji, mogą służyć w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, także być przeznaczone do zwalczania celów nawodnych i podwodnych. Helikoptery AW101 są wykorzystywane w kilkunastu krajach, m.in. w Portugalii, Portugalii, Norwegii, Kanadzie czy we Włoszech.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24