05.08.2011 13:27 0

Gdańsk: Podpisano umowę na budowę III zadania Trasy Słowackiego

Prezydent Paweł Adamowicz, Ryszard Trykosko prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych i Dariusz Taraszkiewicz dyrektor gdańskiego oddziału firmy Budimex SA podpisali umowę na budowę III zadania Trasy Słowackiego – odcinek Al. Gen. J. Hallera – Węzeł Marynarki Polskiej. Wykonawcą projektu jest firma Budimex SA, która zadeklarowała, że inwestycja będzie gotowa do końca 2012 roku. Projekt jest wart 134 990 484,03 zł.

Budowa Trasy Słowackiego jest jednym z najważniejszych elementów nowego układu komunikacyjnego w Gdańsku, oraz wyzwaniem dla miasta. Prace będą trwały podczas Euro2012.

  • Nie wstydźmy się prac podczas Euro. Miasto, w którym stoją dźwigi, w którym ciągle prowadzi się nowe inwestycje, to miasto z przyszłością. Turyści zobaczą miasto w którym nadal coś się dzieje, które dynamicznie się rozwija i ma jeszcze mnóstwo planówpodkreśla prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Budowa Trasy Słowackiego wraz z Trasą Sucharskiego i Obwodnicą Południową umożliwi dojazd do Portu Lotniczego i Portu Morskiego, bez konieczności przejazdu przez centrum Gdańska. Proces inwestycyjny prowadzi, spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne. Przedsięwzięcie podzielone zostało na cztery niezależne zadania. Dwa z nich (budowa odcinka od ul. Spadochroniarzy do ul. Budowlanych oraz budowa odcinka od ul. Potokowej do Al. Rzeczpospolitej) są już realizowane. Dzięki umowie rozpoczną się także prace nad realizacją III zadania, które ma się zakończyć do grudnia 2012 roku.

Nowa trasa będzie miała 2,2 kilometra i będzie dwujezdniową drogą z dwoma pasami ruchu w obie strony. Na inwestycję składają się także: rozbudowa skrzyżowania Al. Gen. J. Hallera z ulicą Czarny Dwór, a także budowa w rejonie skrzyżowania Trasy Słowackiego z ulicą Stadionową węzła typu „harfa”, który znacznie ułatwi komunikację ze Stadionem PGE ARENA Gdańsk. Nad torami kolejowymi powstanie ponadto wiadukt drogowy o najdłuższym w Trójmieście przęśle wzmocnionym łukiem stalowym, którego konstrukcja nawiązywać będzie do architektury Stadionu PGE ARENA. Komfort mieszkańców poprawi przekształcenie ul. Uczniowskiej w drogę przeznaczoną dla lokalnego ruchu kołowego, rowerowego i pieszego oraz ustawienie ekranów akustycznych w miejscach wzmożonego ruchu samochodowego. W trakcie realizacji tego zadania przebudowana zostanie także infrastruktura podziemna. Dzięki inwestycji poprawi się również ochrona przeciwpowodziowa miasta, ponieważ nastąpi przebudowa historycznego kanału „Warzywód III” i budowa zbiorników retencyjnych, których zadaniem jest odprowadzanie oraz gromadzenie wód deszczowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24