19.12.2019 20:50 0 NW/ mat.pras.

'Dar Pomorza' wraca do portu w Gdyni

Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Z lekkim opóźnieniem lecz odmalowany i odnowiony – do macierzystego portu powraca „Dar Pomorza”. Po miesięcznym remoncie w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” legendarna „Biała Fregata” ponownie zawita w Gdyni.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych statków w Polsce w Gdyni ma się pojawić już w piątek (20 grudnia). Zgodnie z harmonogramem „Dar Pomorza” ze Stoczni ma zostać odholowany po godzinie 11:00. Jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, to jeszcze przed zmrokiem statek powinien zacumować w Gdyni.

Paweł Jóźwiak/ Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Jednostka pływająca do remontu została oddana 18 listopada br. W ramach prac została oczyszczona i wypiaskowana. Pomalowano także jej kadłub oraz dokładnie sprawdzono stan blach (zwłaszcza w części podwodnej). Dwa spośród trzech masztów wraz z elementami takielunku stałego i ruchomego przeszły inspekcję i konserwację.

Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Co więcej, odnowiono i odmalowano także ornamenty znajdujące się na dziobie i rufie, zainstalowany został nowy system monitoringu oraz sygnalizacji pożarowej. Renowację przeszły także elementy mechaniczne, takie jak pompy czy kabestan.

Remont naszego żaglowca trwał trochę dłużej niż się spodziewaliśmy, ale mamy pewność, że wszystkie prace zostały wykonane niezwykle starannie – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Cieszymy się też, że na Gwiazdkę „Dar Pomorza” wraca do macierzystego portu, a na ferie od 13 stycznia zapraszamy na statek zwiedzających! – dodaje.

Paweł Jóźwiak/ Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

„Dar Pomorza” to na całym Pomorzu jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc turystycznych. W tym roku „Białą Fregatę” odwiedziło 125 605 turystów. Ostatni remont statek przeszedł w 2015 roku. Wtedy wymienione bądź naprawione zostały m.in. reje i jeden z masztów. Dodatkowo na pokładzie została zainstalowana iluminacja.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24