22.12.2019 14:02 0 Kwt/KWP Gdańsk

Policja radzi, jak bezpiecznie zrobić przedświąteczne zakupy

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Wielu z nas oddaje się gorączce zakupów. Zwiększyła się liczba osób korzystających z możliwości, jakie dają nam galerie handlowe, sklepy i jarmarki świąteczne. Zajęci przygotowaniami do świąt, często zapominamy o bezpieczeństwie. Warto skorzystać z kilku praktycznych porad przygotowanych przez policjantów.

Mundurowi radzą, aby w centrach handlowych, sklepach, na targach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. W miejscach, gdzie znajdują się duże skupiska ludzi, zdarza się najwięcej kradzieży.

W szczególności uważajmy w takich miejscach, jak: dworce, przystanki, sklepy, jarmarki, gdzie jesteśmy narażeni na kradzież. Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu. Robiąc zakupy pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie – radzą zespół policjanci z Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Warto także pamiętać, aby klucze do mieszkania nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem. Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy na hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać bagażu bez opieki. Zabierając na zakupy dzieci pilnujmy je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie, szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy.

Zło czyha na nas również w internecie. Uważajmy na super okazje i bardzo duże promocje na sprzęt czy inne artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru.

Jak co roku, w czasie świąt Bożego Narodzenia policjanci będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Zachęcamy jednak, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji czy dziwnie zachowujących się osób, przekazać niezwłocznie tę informację do odpowiedzialnych służb – wyjaśniają policjanci z Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji.

Stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas zakupów pozwoli uniknąć problemów i cieszyć się z udanych prezentów.

Źródło: KWP Gdańsk


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24