10.12.2019 14:20 0 Natalia Mamczura

Po raz drugi zachęcają, by zapraszać seniorów na wigilię

Fot. archiwum

W ubiegłym roku spośród 75 podopiecznych jednego z Gdańskich Domów Seniora, tylko trzy osoby spędzały wigilię w rodzinnym domu. Caritas Archidiecezji Gdańskiej, by zwrócić uwagę na ten problem, organizując kolejną edycję akcji „Odstawieni na święta”. Ma ona na celu pomóc samotnym seniorom znaleźć miejsce, w którym mogą spędzić wigilijną kolację i cieszyć się świąteczną atmosferą.

Caritas poszukuje osób z wielkim sercem, które bezinteresownie zainteresują się tymi, o których zapomniała własna rodzina. Kampania „Odstawieni na święta” ma zwracać uwagę na rosnący problem samotności osób starszych w czasie, w którym większość z nas cieszy się z obecności bliskich. We współczesnym świecie często zdarza się ignorowanie potrzeb osób podeszłym wieku. Potwierdzają to również ratownicy medyczni, którzy w okresie świątecznym zauważają zwiększoną liczbę osób starszych przywożonych przez rodziny na szpitalne oddziały ratunkowe.

Cała akcja została zainspirowana słowami, które usłyszał ks. Janusz Steć, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Podczas świątecznego spotkania jedna z podopiecznych domu opieki usłyszała od swojej rodziny: „Zostalibyśmy dłużej, ale musimy już iść na wigilię, babciu”.

Jako organizatorzy chcemy nie tylko pomagać pojedynczym seniorom w znalezieniu osób, z którymi mogą spędzić wigilię, ale też pokazać, że powinniśmy częściej zwracać uwagę na emerytów w naszym otoczeniu. Liczby nie są dla nas najważniejsze. Podczas zeszłorocznej edycji trzy osoby spędziły wigilię z wolontariuszami i pozostają z nimi w stałym kontakcie. Dostajemy też sygnały ze współpracujących domów opieki, że ich podopieczni są odwiedzani przez rodziny znacznie częściej – mówi Beata Kasprzyk, koordynatorka akcji.

„Jeżeli chcesz zaprosić samotną osobę – wydrukuj zaproszenie, wypełnij i przekaż osobie samotnej” – zachęcają organizatorzy na swojej stronie internetowej. Samotni seniorzy mogą zgłosić się bezpośrednio do dowolnej placówki Caritas, dzwonić na numer telefonu: 58 555 78 78 lub kontaktować się mailowo: [email protected].


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24