10.12.2019 09:40 1 mike/KMP Gdańsk

Miał włamywać się na portale społecznościowe i wyłudzać pieniądze

Fot. KMP Gdańsk

Aż 72 zarzuty usłyszał 20-latek ze Szczecina, który został zatrzymany przez kryminalnych z gdańskiej komendy. Mężczyzna miał się specjalizować we włamaniach na konta społecznościowe i wyłudzeniach kodów BLIK. Poszkodowani stracili ponad 71 tysięcy złotych, a 20-latkowi grozi do ośmiu lat więzienia. Sprawa jest jednak rozwojowa – policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Duża skuteczność działań cyberprzestępców, którzy wyłudzają kody BLIK, polega na tym, że żerują oni na zaufaniu. Mechanizm ich działania zwykle jest podobny. Najpierw włamują się na konta społecznościowe, a następnie typują swoje przyszłe ofiary, używając komunikatorów. Piszą do wybranych osób wiadomości, że są w nagłej potrzebie i szybko potrzebują gotówki. Później proszą o podanie kodu BLIK i potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej.

W taki właśnie sposób miał działać 20-latek ze Szczecina, które zatrzymano na gorącym uczynku w Gdańsku, gdy wypłacał pieniądze z bankomatu. Mężczyzna usłyszał 72 zarzuty – przypisuje się mu wyłudzenie ponad 71 tysięcy złotych.

Policjanci wytypowali miejsce, w którym mężczyzna będzie chciał wypłacić pieniądze. Dzięki dobremu rozpoznaniu kryminalnych, mężczyzna został zatrzymany na gorącym uczynku, gdy wypłacał za pomocą kodu BLIK pieniądze z bankomatu – podają funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Jak informują mundurowi z Gdańska, trwa śledztwo w tej sprawie i niewykluczone są dalsze zatrzymania. Za popełnione przestępstwa 20-latek może trafić na osiem lat do więzienia.

Policjanci przypominają o ostrożności i ograniczonym zaufaniu w przypadku korzystania z bankowości elektronicznej, a także z mediów społecznościowych. Dwuskładnikowe logowanie, które wymaga potwierdzenia przez sms, znacznie zmniejsza ryzyko włamania na profil. Poza tym nie każda osoba, która podaje się za naszego znajomego, musi być nim w rzeczywistości. Czasami wystarczy po prostu zadzwonić i sprawdzić, czy mamy do czynienia z faktyczną prośbą o pożyczkę, czy z próbą wyłudzenia. Zawsze warto też sprawdzać dane transakcji przed jej potwierdzeniem oraz chronić telefon i kod PIN do aplikacji mobilnej banku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24