18.11.2019 16:00 13 mike/mat. pras.

Ponad 60 osób rozpoczęło przygodę z mundurem

Mat. pras.

W miniony piątek (15 listopada) ponad 60 ochotników zasiliło szeregi 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio. Obecnie rekruci przechodzą intensywne 16-dniowe szkolenie, które zakończy uroczysta przysięga w Słupsku.

Uczą się przetrwania w trudnym terenie, niesienia pomocy, praktycznych umiejętności posługiwania się bronią czy zasad zachowania na polu walki. Ponad 60 osób rozpoczęło 16-dniowe intensywne szkolenie, które jest prowadzone w Słupsku. Zakończy je uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się na terenie 7. Brygady Obrony Wybrzeża im. gen. bryg. Stanisława Grzmot-Skotnickiego w Słupsku – jednostki dziedziczącej m.in. tradycje gdańskich „niebieskich beretów”.

Żołnierze po raz pierwszy wcieleni zostali w sformowanym 73. batalionie lekkiej piechoty, którego matecznikiem są gościnne mury 7. Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku – mówi Maciej Szalbierz z 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mat. pras.

Mat. pras.

Mat. pras.

Warto wspomnieć, że rekrutacja do 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ma charakter ciągły i otwarty. Chętni mogą się zgłaszać do Wojskowych Komend Uzupełnień, gdzie można złożyć stosowny wniosek i uzyskać właściwe informacje odnośnie do dalszych etapów naboru. W tym celu można również skorzystać z platformy ePUAP.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych przed skutkami klęsk żywiołowych, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz realizacja zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Wojska Obrony Terytorialnej są także piątym rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.
Cały proces szkolenia terytorialsów trwa trzy lata i w kolejnej fazie ma charakter weekendowy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni, po 12 godzin dziennie. Pierwszy rok to szkolenia indywidualne – ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, ale priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24