09.11.2019 17:15 1 NW/ UM w Pucku

W Pucku badali się w ramach 'Białej Soboty'

Fot. Anna Grzymkowska

W Pucku po raz pierwszy odbyła się 'Biała Sobota'. W Sobotę (9 listopada) można było przyjść i poddać się podstawowym badaniom. Celem akcji jest przede wszystkim zwiększenie dostępności do specjalistycznych konsultacji lekarskich.

Od godziny 10:00 do 17:00 można było zbadać się za darmo w Szkole Podstawowej im. M. Zaruskiego, w budynku B, na ulicy Nowy Świat 12 w Pucku. Organizatorami tego wydarzenia są Akademickie Stowarzyszenie Onkologiczne, Puckie Hospicjum pw. Św. Ojca Pio oraz Miasto Puck, przy współpracy ze studentami gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i lekarzami.

Fot. Anna Grzymkowska

'Biała Sobota' to studencka inicjatywa, która ma na cele rozwiązywanie problemu ograniczonej dostępności do specjalistycznej opieki medycznej. W akcji czynny udział brało dwudziestu dwóch studentów, którzy wykonywali podstawowe badania wszystkim, którzy zgłosili się na konsultacje.

Fot. Anna Grzymkowska

Fot. Anna Grzymkowska

W ramach badań pacjentowi, po rejestracji oraz przeprowadzeniu pełnego wywiadu internistycznego, zostaje zmierzony poziomu glukozy we krwi oraz cholesterol. Następnie przechodzi kolejno przez gabinet EKG, ocenę BMI i pomiar ciśnienia tętniczego. Na końcu może odbyć konsultację medyczną u lekarza. W międzyczasie organizatorzy zapewnili wszystkim zebranym możliwość uczestnictwa w szkoleniach w ulokowanych pomiędzy gabinetami punktach, informuje Urząd Miasta w Pucku.

Oczekiwanie na konsultacje medyczne nieraz wydłuża się w nieskończoność. Takie akcje pozwalają skrócić czas oczekiwania na chociażby podstawowe badania dla kilkudziesięciu osób, które się zgłoszą – dodaje Urząd Miasta.

Fot. Anna Grzymkowska

Fot. Anna Grzymkowska

Głównymi założeniami projektu są:

– Zwiększenie czujności onkologicznej wśród mieszkańców małych społeczności

– Edukacja z zakresu pierwotnej profilaktyki nowotworowej

– Wykształcenie czujności onkologicznej u młodych lekarzy różnych specjalności

– Umożliwienie uczestnictwa w wywiadzie lekarskim studentom kierunku lekarskiego

– Wykrycie cukrzycy i hipercholesterolemii

– Udostępnienie informacji na temat darmowych badań przesiewowych

– Zwiększenie przeżywalności chorych na nowotwór poprzez wczesne wykrycie i wdrożenie leczenia

– Upowszechnianie idei Białych Sobót w innych medycznych ośrodkach akademickich

Fot. Anna Grzymkowska

Średnio podczas akcji przychodzi zbadać się około sześćdziesiąt osób. Najczęściej zgłaszają się osoby z problemami krążeniowo-sercowymi, jak informuje jeden ze studentów.

Kolejną 'Białą Sobotę' zaplanowano w Przywidzu, prawdopodobnie w grudniu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24