07.11.2019 09:51 8 mike/SM Wejherowo

Strażnicy miejscy policzyli bezdomnych w Wejherowie

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Najstarszy z bezdomnych ma 63 lata, a najmłodsza kobieta – 28 lat. Zakończyła się coroczna akcja „Pomagamy bezdomnym”, którą przeprowadziła Straż Miejska w Wejherowie. Przez całą dobę funkcjonariusze przeszukiwali pustostany, szałasy i inne miejsca. Ostatecznie stwierdzono na terenie miasta pobyt 16 bezdomnych – 14 mężczyzn i dwóch kobiet.

Większość bezdomnych, bo dziewięciu, pochodzi z Wejherowa. Siedem osób było spoza miasta, w tym z Gdyni i Rumi. Podobnie jak w minionych latach, najczęstszą spośród zdeklarowanych przyczyn bezdomności było spożywanie alkoholu. Spośród innych powodów wymieniano problemy rodzinne i finansowe. Aż 15 bezdomnych stwierdziło, że są bezrobotnymi, a jeden – rencistą.

Jak twierdzą bezdomni, ich głównym źródłem utrzymania jest sprzedaż surowców wtórnych (złom butelki), żebractwo, zasiłki oraz pomoc ze strony rodziny i znajomych – mówi Zenon Hinca, komendant Staży Miejskiej w Wejherowie.

Wszyscy bezdomni, których udało się zliczyć, nie skorzystali z propozycji pobytu w schroniskach. Zostali oni poinformowani, że jeśli zdecydują się na takie rozwiązanie, otrzymają skierowanie i bilet na dojazd do placówki w Gdyni lub Gdańsku.

Fot. SM Wejherowo Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. SM Wejherowo Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. SM Wejherowo Fot. SM Wejherowo Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

W ciągu minionych lat wzrosła liczba bezdomnych w Wejherowie. W 2018 roku naliczono 14 takich osób, a w 2017 roku – tylko dziewięć.

Program „Pomagamy bezdomnym” realizowany jest przez wejherowską straż miejską już od 24 lat – od 1995 roku. W ramach akcji bezdomni wypełniają specjalną ankietę, w której strażnicy pytają między innymi o źródło dochodu oraz kogo powiadomić w przypadku zdarzenia losowego. Strażnicy ściśle współpracują z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wejherowie. U dyżurnego znajdują się podpisane przez dyrektor MOPS skierowania do schronisk dla bezdomnych.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24