24.10.2019 14:52 0 rp/TTM

‘Kaszubskie opowieści’ widziane oczami najmłodszych

Fot. Marek Trybański/TTM

Młody Festiwal Folkowy to impreza, która przyciągnęła miłośników sztuki ludowej, ale też uczniów ze szkół w gminach Wejherowo, Łęczyce i Luzino. Jak się okazało, na atrakcje skusili się także dorośli.

Warsztaty malowania na szle, rzeźbiarstwo, nauka tańca – przez kilka tygodni młodzież okolicznych szkół podstawowych poznała kulturę kaszubską, pod okiem nauczycieli, koordynatorów i – jak zaznaczają organizatorzy – także rodziców. Od września do października uczniowie uczestniczyli w warsztatach z rzeźby, linorytu, fotografii analogowej, ale także odwiedzali m.in. wejherowskie muzeum.

Wszystko po to, aby zaczerpnąć jak najwięcej wiedzy na temat dawnej kultury swojego regionu, jak wyglądały zabawki i szkoła kiedyś, jak ze sobą rozmawiano – wylicza Maja Krośnicka z Gminnej Biblioteki Publiczna w Luzinie. – Spotkali się też z byłym sołtysem wsi Łęczyce, który opowiadał, jak załatwia się urzędowe sprawy obecnie, a jak było kiedyś.

W miniony weekend w Luzinie (20 października) odbyło się podsumowanie, na którym uczniowie, opowiadali jak spędzili ostatnie dwa miesiące na zabawie, ale i ciężkiej pracy.

Uczniowie sami przygotowali plakaty i wybierali zdjęcia, które możemy dzisiaj podziwiać – dodaje Maja Krośnicka.

Podczas imprezy kaszubska zabawa trwała w najlepsze, a przy niektórych stanowiskach to uczniowie pokazywali swoim rodzinom „jak to kiedyś było”.

To moje pierwsze starcie z rzeźbą, ale myślę, że idzie mi całkiem nieźle, nawet jak na takie warunki – wspomina z uśmiechem Teresa, mieszkanka Strzepcza.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Najważniejsze były jednak chęci do rozwijania talentów i do poznawania historii oraz kultury regionu. A tych nie brakowało, co może cieszyć.

Projekt Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Etnopolska 2019 oraz że środków gminy Luzino.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...