16.10.2019 08:36 0 mike

Sprawdź swoją wiedzę o historii Wejherowa

Fot. archiwum

Wszyscy mieszkańcy Wejherowa i sympatycy tego miasta już w najbliższy piątek (18 października) będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat stolicy powiatu wejherowskiego. Okazją ku temu będzie IV edycja Konkursu Wiedzy o Historii Wejherowa im. Reginy Osowickiej. Konkurs odbędzie się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwa Powiatowego w Wejherowie i wojewody pomorskiego.

Czwarta edycja konkursu im. Reginy Osowickiej jest skierowana do wszystkich mieszkańców Wejherowa i okolic, którzy interesują się historią miasta i regionu. Aby wziąć udział w konkursie, trzeba mieć co najmniej 16 lat.

Głównym celem konkursu jest propagowanie wśród mieszkańców oraz wszystkich sympatyków historii Wejherowa – od czasów średniowiecznych do czasów współczesnych. Poprzez przygotowania do konkursu, zgłębiamy swoją wiedzę dotyczącą historii naszego miasta, jak również postaci śp. Reginy Osowickiej. Jej życia, publikacji i twórczości naukowej – informują organizatorzy konkursu.

Konkurs odbędzie się w piątek o godz. 17:00 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie (ul. Bukowa). Zmagania konkursowe będą się składać z dwóch etapów. W I etapie półfinałowym uczestnicy uczestnicy przejdą eliminacje testowe, które będą się składać z zestawu 30 pytań. Na ich rozwiązanie będzie 45 minut. Trzech najlepszych półfinalistów awansuje do finału.

Szczegółowy regulamin konkursu można pobrać poniżej.

Regulamin

Regina Osowicka (1932–2014) ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Była działaczką regionalną – silnie związaną z Wejherowem – i popularyzatorką wiedzy o zbrodni w Piaśnicy. Była też dziennikarką, długoletnią współpracowniczką Twojej Telewizji Morskiej, a także autorką licznych publikacji związanych z historią Wejherowa. Przez wiele lat nauczała języka polskiego w I LO w Wejherowie. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Szczyciła się też tytułem Honorowego Obywatela Gminy Wejherowo. Od 2015 roku skwer między ulicami Sobieskiego i Bukową nosi imię Reginy Osowickiej.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24