11.10.2019 13:00 0 mike

'Pokażmy, że frekwencja będzie rekordowa'

Fot. TTM

Wybory parlamentarne odbędą się już w najbliższą niedzielę (13 października). Zachęty do głosowania można znaleźć i w kampaniach społecznych, i w mediach społecznościowych. Nie próżnują też lokalni samorządowcy, którzy namawiają, by w pełni skorzystać z przywilejów demokracji. A wszystko to z myślą o jak najwyższej frekwencji.

W nadchodzących wyborach parlamentarnych Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. I chociaż wolne wybory są jednym z przywilejów w ustroju demokratycznym, w Polsce frekwencja z pewnością mogłaby być wyższa. Kampanie społeczne, takie jak ta prowadzona przez Fundację Batorego, mają to zmienić.

W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, w powiecie wejherowskim wzięło udział 47% uprawnionych do głosowania. Można przypuszczać, że w najbliższą niedzielę będzie ona wyższa, choć zapewne wielu uprawnionych nie pofatyguje się do lokali wyborczych. Często decyzja o rezygnacji z udziału w głosowaniu wynika z przekonania o braku wpływu na jego rezultat.

Każde wybory są bardzo ważne. Mamy wpływ na to, co będzie w Polsce po wyborach – przekonuje Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Lokale wyborcze są czynne od 7:00 do 21:00. Zapewne każdy zajdzie chwilę, by spełnić swój obywatelski obowiązek – dodaje Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

W Pucku wszyscy chętni, by wziąć udział w wyborach, będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów linią miejską, o czym pisaliśmy tutaj.

Osobom, które mieszkają w dalszych częściach miasta, proponujemy przejazd autobusem miejskim. Pogoda podobno ma być ładna, więc może i autobus nie będzie potrzebny – zaznacza Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

Fot. TTM

Samorządowcy z naszego regionu są zgodni – nie powinniśmy traktować głosowania w wyborach jako przykrego obowiązku.

Pokażmy, że frekwencja będzie rekordowa – zachęca Gabriela Lisius.

Skorzystajmy z naszego prawa. To nasz przywilej – dodaje Hanna Pruchniewska.

Sami mieszkańcy regionu w większości deklarują, że chcą głosować. Czy tym razem frekwencja pozytywnie zaskoczy? Przekonamy się o tym już w niedzielny wieczór, gdy powinny być znane szacunkowe dane na ten temat.

Pełną listę i adresy poszczególnych komisji wyborczych w powiatach wejherowskim i puckim można znaleźć pod tym linkiem.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24