13.10.2019 09:33 0 Kwt/UM Gdynia

W Gdyni powstanie nowy publiczny terminal promowy

Materiały Portu Gdynia oraz fot. Paweł Kukla

Nowy terminal promowy w Gdyni coraz bliżej. Dzięki budowie, gdyński port zyska możliwość obsługi promów o długości nawet do 240 metrów. Zwiększy się zatem liczba przypływających statków i pasażerów. Pod inwestycję uroczyście został już wmurowany kamień węgielny.

Powstanie nowoczesny budynek i będą nowe rozwiązania drogowe. Dzięki inwestycji będzie możliwość bezpośredniego przeładunku towarów na kolej. Na Nabrzeżu Polskim w Gdyni rozpoczęły się pierwsze prace, które zmienią jakość obsługi pasażerów korzystających z promów. Dzięki budowie nowego publicznego terminalu promowego, do Gdyni będą mogły zawijać większe i pojemniejsze jednostki, a przede wszystkim będą mogły robić to z większą częstotliwością niż dotychczas.

Nowy terminal znajdować się będzie bliżej wejścia do portu, a to jest bardzo istotne z punktu widzenia operatorów promowych. Jednocześnie zbliżymy się do centrum miasta. Turyści, którzy będą odwiedzać Gdynię, będą mogli łatwiej korzystać z atrakcji i usług, które miasto będzie im oferować – tłumaczy Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Nowy terminal będzie mógł obsługiwać znacznie większe promy, o długości nawet do 240 metrów, dziś są to jednostki o długości maksymalnie 176 metrów.

Projekt zakłada wybudowanie budynku terminalu wraz z przylegającymi do niego parkingami, peronami do obsługi komunikacji publicznej, a także miejscami postojowymi dla taksówek, minibusów i autobusów komunikacji miejskiej oraz dla samochodów prywatnych. W ramach inwestycji stworzony będzie też magazyn i przebudowane zostaną m.in. nabrzeża o długości ok. 600 metrów oraz drogi dojazdowe i tory kolejowe.

Prace wykona – wyłoniona w drodze postępowania przetargowego – Korporacja Budowlana Doraco.

To największa inwestycja w porcie od 50 lat. Składa się ona z trzech elementów: budowy placów składowych i parkingów, dużej części hydrotechnicznej – która jest największym wyzwaniem, ponieważ praca z wodą jest dosyć trudna – oraz sam budynek terminalu o pięknej architekturze gdyńskiego modernizmu. To pięknie zaprojektowany obiekt, który będzie łączył terminal pasażerski z promami – mówi Karol Zduńczyk, prezes zarządu Doraco.

Nowy terminal promowy powinien powstać do drugiej połowy 2021 roku, a jego koszt to około 235 milionów złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24