09.10.2019 14:22 3 mike/UM Rumia

Rumia stawia na czyste pojazdy od brudnej roboty

Fot. UM Rumia

Trzy w pełni elektryczne, a więc również ekologiczne pojazdy zasiliły flotę rumskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Czteroosobowe wywrotki będą pomocne przy pracach porządkowych i tych, które są związane z utrzymaniem zieleni.

Nowymi pojazdami będzie mogło przemieszczać się jednocześnie czterech pracowników PUK. Na pewno przydatna będzie funkcja wywrotki, która umożliwi sprawne przewożenie różnorodnych ładunków.

Są to w pełni bezpieczne dla środowiska włoskie pojazdy marki Alke'. Koszt jednej sztuki to 170 tysięcy złotych, a ich koszty eksploatacji są o około 30% niższe niż w przypadku pojazdów spalinowych – mówi Stanisław Pogorzelski, prezes PUK w Rumi. – Koszty funkcjonowania zlikwidowanych pojazdów wciąż rosły, co było spowodowane coraz częstszymi naprawami i niedostępnością części do nieprodukowanych już modeli. Te blisko 30-letnie maszyny nie były przyjazne ani środowisku, ani zdrowiu mieszkańców – dodaje.

Fot. UM Rumia Fot. UM Rumia Fot. UM Rumia

Wysłużone i kosztochłonne samochody, użytkowane dotąd przez PUK, były wyprodukowane jeszcze w latach 90. Warto wspomnieć, że zakup nowych pojazdów elektrycznych wynika z przepisów ustawy o elektromobilności. Zgodnie ze wspomnianym aktem prawnym, flota przedsiębiorstw, jakich jak rumski PUK, powinna składać się w 10% z pojazdów elektrycznych, a w niedalekiej przyszłości – w 20%. Jak podkreślają urzędnicy, dzięki zakupom udało się połączyć wymogi, które nałożył ustawodawca, z wymianą floty na estetyczną, nowoczesną i ekologiczną.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24