09.10.2019 11:15 0 Mat. pras. Artykuł sponsorowany

Kandydat do sejmu z Kaszub i Pomorza – rozmowa z Marcinem Drewą

Mat. pras.

Nasz region ma swojego kandydata do Sejmu RP. Marcin Drewa startuje z listy Prawa i Sprawiedliwości z pozycji 12. Od urodzenia mieszka w Wejherowie, jest znanym społecznikiem i samorządowcem. Ma 34 lata, udziela się na wielu płaszczyznach, a swój zapał i pomysły chce wykorzystać do pracy dla naszego regionu w Sejmie. Poniżej rozmowa z kandydatem.

Materiał sfinansowany przez KW Prawo i Sprawiedliwość

Od kilku lat udziela się pan w samorządzie, teraz zdecydował się Pan kandydować do Sejmu, dlaczego?

Doświadczenie w samorządzie chciałbym wykorzystać przede wszystkim do pracy w Parlamencie dla naszej lokalnej społeczności. Uważam, że to bardzo ważne, żeby powiat wejherowski czy pucki miał swojego reprezentanta w Sejmie RP. Znam specyfikę tego regionu i problemy które dotykają ludzi tu żyjących. Jeżeli mieszkańcy obdarzą mnie zaufaniem zadbam o to, żeby w Warszawie pamiętano o Ziemi Wejherowskiej.

Czym jako Poseł chciałby Pan się zająć w Sejmie?

Reprezentując Kaszubszczyznę w Sejmie RP będzie mi zależało na dobrej i owocnej współpracy z samorządem. Jako radny rozumiem lokalne potrzeby i wiem, że żeby nasz region się rozwijał potrzebna jest skuteczna współpraca na linii samorząd-rząd. Zadbam o to, aby przyspieszyć rozwój projektów infrastrukturalnych. Chodzi o to, żeby nie zabrakło środków na inwestycje. Powiat wejherowski rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Przyrost liczby mieszkańców sprawia, że przed naszym regionem stoją wciąż nowe wyzwania, między innymi komunikacyjne. Potrzeba pomysłów, a przede wszystkim środków na rozwiązywanie tych kwestii - jako reprezentant mieszkańców będzie mi zależało na tym, żeby rozwiązywać takie problemy. Oprócz tego chciałbym kontynuować przedsięwzięcia, które realizuje od lat. Przykładem mogą być tu działania na rzecz upamiętnienia zbrodni w Piaśnicy. Przede wszystkim jednak chcę być otwarty na zwykłych ludzi, którzy potrzebują pomoc – tak postrzegam rolę posła.

Co z kompetencjami dla samorządu – więcej czy mniej?

Reforma samorządowa to jedna z najbardziej znanych i znaczących reform po 1989 roku. W sprawach gdzie samorząd może działać autonomicznie powinien samodzielnie prowadzić swoją politykę terytorialną, jednak gdzie potrzebna jest pomoc państwa, na przykład tak jak się to działo przy awarii oczyszczalni ścieków w Warszawie, to widzimy, że aparat państwowy wspiera samorządy. Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o fundusz dróg samorządowych, rząd dofinansowuje inwestycje, tutaj przykład - całe Pomorze otrzymało 270 mln zł, w tym powiat wejherowski 4 mln zł.

Wybory coraz bliżej, jaki przewiduje Pan wynik?

Przez ostatnie cztery lata rządząca partia, czyli Prawo i Sprawiedliwość, pokazała, że mając władze, można skutecznie działać i zmieniać Polskę na lepsze. Przykładem na to jest Program 500+, Senior +, Maluch +, czy trzynasta pensja dla emerytów, obniżenie wieku emerytalnego, a także obniżenie podatków. To tylko niektóre z zadań jakie udało się zrealizować podczas kończącej się już kadencji. Zastanówmy się, czy po 1989 roku jakaś władza zrobiła aż tyle, a to jeszcze nie koniec. Są kolejne projekty, które czekają na realizację między innymi mały ZUS dla firm 13. i 14. emerytura, dopłaty dla rolników i budowa 100 obwodnic. Oprócz tego myślę, że ludziom po prostu żyje się teraz lepiej, a to przecież najważniejsze. Wiele wskazuje, że wynik Prawa i Sprawiedliwości będzie bardzo dobry. Najważniejsze to zachęcać do udziału w wyborach. Korzystając z okazji, apeluję do wszystkich żeby 13 października poszli na wybory.

Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras. Mat. pras.

Marcin Drewa

Od urodzenia mieszkaniec Wejherowa. Ma 34 lata. Mąż Patrycji i ojciec Konstantego, a wkrótce także bliźniaków.

Wykształcenie

EMBA w Collegium Humanum Szkoła Główna Menagerska w Warszawie, ukończył Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, a także Studia Podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Kariera zawodowa

Pracuje w Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, gdzie kieruje Misyjnym Domem Formacyjnym w Jastrzębiej Górze. Kierownik PT KRUS Wejherowo. Radny miejski w Wejherowie. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa w latach 2014–2018.

Osiągnięcia

Pomysłodawca i inicjator Konkursu wiedzy o Historii Wejherowa, Dnia Dziecka „Olimpiady Uśmiechu”, Charytatywnego Kolędowania „Festiwalu Serc” w Wejherowie. Propagator wiedzy o Martyrologii Lasu Piaśnickiego. Organizator "Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego". Był inicjatorem nadania nazw dla wejherowskich rond „Żołnierzy Wyklętych” (2016 r.) oraz Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” (2017 r.).

Od lat energicznie działa na rzecz regionu Kaszub i Pomorza. W Sejmie chciałby wykorzystać swój zapał i pomysły do realizacji potrzeb lokalnej społeczności.


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24