12.10.2019 14:33 0 Kwt/mat. pras.

Zaszczepili się przeciw grypie i promują zdrowy styl życia

Mat. pras.

Główny Inspektorat Sanitarny zorganizował akcję szczepień przeciw grypie dla pracowników urzędu oraz członków Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Eksperci informują, że ze względu na częste mutacje wirusów grypy, coroczne szczepienie daje największą gwarancję uniknięcia tej choroby i jej groźnych powikłań.

Wczesną jesienią rozpoczyna się sezon zachorowań na grypę. Na rynku pojawiły się szczepionki o składzie zaktualizowanym przez WHO.

W trakcie akcji ze szczepień skorzystało ponad 100 osób, w tym kierownictwo Głównego Inspektoratu Sanitarnego z rodzinami oraz pracownicy urzędu. Przeciw grypie zaszczepili się także członkowie Rady Sanitarno-Epidemiologicznej i dziennikarze uczestniczący w briefingu prasowym zorganizowanym w urzędzie.

Skuteczność szczepień u dorosłych poniżej 65. roku życia sięga 70–89%. Szczepić powinny się wszystkie osoby, które chcą zapobiegać grypie i jej powikłaniom. Jednak najwięcej korzyści ze szczepień i szczególne zalecenia dotyczą osób z grup ryzyka powikłań pogrypowych, m.in.: osób chorujących przewlekle, seniorów, dzieci oraz kobiet w ciąży.

Większość zdrowych osób choruje na grypę kilka razy w ciągu całego swojego życia. Pracownicy Głównego Inspektoratu Sanitarnego doskonale wiedzą, jak niebezpieczne może być zachorowanie na grypę, dlatego od lat korzystają ze szczepień. Tym samym chronią siebie i osoby w swoim otoczeniu nie tylko przed dokuczliwymi objawami, ale także przed groźnymi powikłaniami, które, szczególnie w przypadku osób z grup ryzyka, mogą skończyć się hospitalizacją, a nawet śmiercią – wyjaśnia dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny.

W tym sezonie polscy pacjenci skorzystają ze szczepionek czterowalentnych. Zapewniają one najszerszą możliwą ochronę przed grypą.

Ze szczepień nie mogą skorzystać między innymi osoby uczulone na białko jaja kurzego czy nadwrażliwe na składniki szczepionki. Osoby te często należą do grup ryzyka, dla których grypa i jej powikłania mogą być niezwykle niebezpieczne.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24