28.09.2019 13:02 0 Kwt/Pomorskie.eu

Zbliża się setna rocznica zaślubin Polski z morzem

Fot. TTM/archiwum

W setną rocznicę Zaślubin Polski z Morzem na Pomorzu odbędą się uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie. Nie zabraknie specjalnego koncertu, albumu, gry miejskiej i patriotycznego festyn na dworcu PKP w Gdańsku. Już teraz zaplanowano wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z Bałtykiem.

Z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej, w Pucku odbędzie się wiele wydarzeń związanych z tą rocznicą.

Zaślubiny Polski z morzem były szczególnym wydarzeniem w historii Polski międzywojennej. Nasz kraj po okresie zaborów odzyskał dostęp do swoich historycznych wód po uroczystym akcie zaślubin z udziałem gen. Hallera z 10 lutego 1920 r. w Pucku. Stąd też dla mieszkańców Pomorza właśnie 2020 r. będzie punktem kulminacyjnym obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Z tej okazji powstało specjalne logo promujące jubileusz. Marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, prezentując je, powiedział, że przedstawia dwie symbolicznie złączone obrączki. Jego autorem jest gdynianin Patryk Hardziej – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Z okazji tego wydarzenia Narodowy Bank Polski wyda specjalną srebrną monetę o nominale 50 zł w nakładzie 5 tys. egzemplarzy. Poczta Polska wyemituje natomiast jubileuszowy znaczek. Wśród przybyłych do Pucka będzie rozdanych 2 tys. ryngrafów Błękitnej Armii gen. Hallera. Każdy posiadający brodę mężczyzna będzie mógł skorzystać z usług barbera i przystrzyc ją na taką, jaką nosił gen. Józef Haller. Także 100 morsów upamiętni rocznicę zaślubin Polski z morzem kąpielą w Bałtyku.

W Pucku stanie też ławeczka multimedialna, z której będzie można usłyszeć m.in. przemówienie gen. Hallera, „Hymn do Bałtyku" i pieśń „Morze nasze morze – tłumaczyła burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

W Pucku 8 lutego 2020 r. odbędzie się też bal w stylu lat 20. XX wieku pod hasłem 100 par na 100-lecie zaślubin Polski z morzem. Już jesienią chętni do udziału w nim będą mogli podszkolić swoje umiejętności taneczne, m.in. w quickstepie, charlestonie czy fokstrocie.

W ramach rocznych Zaślubin Polski z Morzem już teraz zaplanowano specjalny koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz w Filharmonii Kaszubskiej, podczas którego zostanie wykonany utwór gdańszczanina Leszka Możdżera. Będzie też uwertura koncertowa „Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego, a orkiestra symfoniczna wykona trzyczęściowy poemat symfoniczny Claude'a Debussy „La mer" („Morze").

Gdańszczanie będą mogli wziąć udział w patriotycznym festynie na dworcu PKP w Gdańsku. Uczestnicy zabawy wspólnie zaśpiewają, będą podziwiać elegancję galowych mundurów oficerskich i polowo ubranych żołnierzy brygady pomorskiej czy wytworne damy z Organizacji Panien Wrzeszczańskich. Wszyscy będą świadkami podróży w czasie, gdy starosta dr Józef Wybicki (prawnuk twórcy hymnu narodowego) wręczy dwa pierścienie służące do zaślubin gen. Hallerowi.

Przypomnijmy, że dawniej generał Józef Haller nadał uroczystościom zaślubin Polski z morzem w Pucku charakter nadzwyczaj podniosły i szczególny. W pierwotnych planach uroczystości zaślubiny nie były przewidziane. Jednakże w Gdańsku, gdzie Haller zatrzymał się w czasie swojej podróży do Pucka, starosta dr Józef Wybicki podarował generałowi dwa platynowe pierścienie – dar gdańskiej Polonii. Jeden z nich Generał wrzucił w ceremonialnym akcie zaślubin do morza. Następnie podpisał pamiątkowy dokument – dyplom aktu zaślubin, którego autorem był oficer Marynarki Wojennej – Henryk Uziembło.

W uroczystym orszaku, na czele z rybakami kaszubskimi, niosącymi chorągwie kościelne, generał Haller wraz z wyższymi oficerami i generałami ruszył na koniu ku Zatoce Puckiej. Po uroczystych przemówieniach, przy dźwiękach hymnu narodowego i salw armatnich, chorążowie pocztów sztandarowych zanurzyli sztandary w wodzie morskiej na znak zaślubin. Po mszy polowej, generał wrzucił do wody jeden pierścień, a drugi pozostawiając na swoim palcu. Symbolicznym stwierdzeniem generała: "Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania" dokonał się akt zaślubin, powracający ostatecznie i na trwałe Polskę morzu i morze Polsce. Do ważnych osobistości uczestniczących w uroczystościach należeli: minister spraw wewnętrznych Stanisław Wojciechowski, reprezentant naczelnika państwa i wicepremier Wincenty Witos oraz wiceadmirał Kazimierz Porębski.

Puck dzięki tym wydarzeniom przeszedł do historii. Był wówczas pierwszym morskim polskim portem wojennym. Przez długi czas mieściła się tutaj również siedziba Dowództwa Marynarki Wojennej oraz stacjonowała jedyna jednostka lotnictwa morskiego II RP - Morski Dywizjon Lotniczy.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.