22.09.2019 10:04 2 Kwt/UM Gdynia

Wkrótce otwarcie drugiego gdyńskiego Sklepu Społecznego

Fot. Aleksander Trafas/Gdynia.pl

Przy ul. Maciejewicza 11 w Gdyni wkrótce ruszy drugi gdyński Sklep Społeczny. Placówka uzupełni i rozwinie ofertę sklepu funkcjonującego od dwóch lat w Orłowie. Poprowadzi go Bank Żywności w Trójmieście, w siedzibie przeznaczonej na ten cel przez gdyński samorząd.

Ze Sklepu Społecznego przy ul. Maciejewicza już od 16 października będą mogły korzystać osoby znajdujące się w trudnej sytuacji. Będzie to miejsce, w którym można zaopatrzyć się w bezpłatną żywność, która pomoże przetrwać kryzysową sytuację. W placówce będzie można znaleźć wsparcie oraz uzyskać wskazówki co do tego, jak i z czyją pomocą wyjść na życiową prostą.

Już nasz pierwszy gdyński Sklep Społeczny zaaranżowaliśmy tak, by nie było w nim odhumanizowanego, mechanicznego wydawania paczek żywnościowych. Zadbaliśmy, by wizyta w nim była czasem na wzajemne poznanie się i rozmowę. Zależy nam na budowaniu relacji i wzajemnym zaufaniu. Dzięki temu poznajemy sytuację osoby przychodzącej do sklepu i możemy kierować ją do miejsc oferujących odpowiedni wsparcie. Żywność, którą można dostać w Sklepie Społecznym, ma być zaledwie pierwszym krokiem na drodze wyjścia z trudnej sytuacji. Ta idea włączenia społecznego jest bliska zarówno gdyńskiemu samorządowi, jak i Bankowi Żywności. Widzimy dobre efekty naszej kilkuletniej współpracy, stąd decyzja nie tylko o jej kontynuowaniu, ale także rozwinięciu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Przypomnijmy, że gdy dwa lata temu otwierano Sklep Społeczny „Za Stołem” przy ul. Lotników, był on pierwszym tego rodzaju sklepem w Polsce.

W krajach Europy Zachodniej działają tego typu miejsca, ale nikt wcześniej nie otworzył w Polsce punktu, do którego trafiałaby żywność krótkoterminowa przekazywana przez sklepy, a odbierana przez osoby potrzebujące nie w formie przygotowanych wcześniej paczek, lecz wybierana wprost z półek zgodnie z indywidualnymi preferencjami – podkreśla Michał Chabel, prezes Zarządu Banku Żywności w Trójmieście.

Do gdyńskich sklepów społecznych trafia pełnowartościowa żywność krótkoterminowa, przekazywana przez sieci handlowe. Przewożona specjalnym samochodem chłodniczym Banku Żywności, na miejscu przechowywana jest w odpowiednich dla danego produktu warunkach; w sklepach są zamrażarki, lodówki oraz półki. I to prosto z nich klienci sklepu wybierają to, czego w danym momencie najbardziej potrzebują, w ilości odpowiadającej 2,5 kg na osobę w gospodarstwie domowym.

Przez dwa lata Sklep Społeczny przy ul. Lotników wydał potrzebującym około 57 ton żywności. W samym 2018 roku otrzymali 7,7 tony warzyw i owoców, 9,5 tony nabiału oraz niemal 4 tony mięsa i wędlin.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24