10.09.2019 13:10 11 mike

Ruszają konsultacje w sprawie dwóch nowych nazw w języku kaszubskim

Fot. Nadmorski24.pl/archiwum

Tupadły i Rozewie – to dwie ostatnie miejscowości w gminie Władysławowo, które mogą zyskać tablice z kaszubskim nazwami miejscowości. Od 20 września ruszają konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie, które potrwają do końca miesiąca.

Dwujęzyczne tablice w gminie Władysławowo, które witają mieszkańców i turystów, już na dobre wpisały się w tutejszy krajobraz. Zaczęły się pojawiać w czerwcu 2018 roku, po trzyletnich starań lokalnych działaczy.

Gmina Władysławowo, widząc potencjał tego pomysłu, który jest przypomnieniem naszego dziedzictwa kulturowego, wysłała stosowny wniosek do ministerstwa, poprzez pozytywną opinię wojewody – mówił przed ponad rokiem Roman Kużel, burmistrz Władysławowa.

Obecnie gmina Władysławowo przestępuje do finalizacji całego procesu nadania dwujęzycznych nazw wszystkim miejscowościom na swoim terenie, w tym dwóm ostatnim – Rozewiu i Tupadłom. W związku z tym, mieszkańcy Rozewia, którzy ukończyli 16 lat, będą mogli wziąć udział w konsultacjach. Będzie można zaakceptować nazwę „Rozewié”, którą zaproponowała Rada Języka Kaszubskiego przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, lub zgłosić jej inny wariant. Dodatkowa nazwa miejscowości w języku kaszubskim będzie umieszczona wyłącznie na znakach i tablicach drogowych po urzędowej nazwie w języku polskim.

Konsultacje w formie pisemnej ankiety rozpoczną się w dniu 20 września 2019 r. podczas zebrania mieszkańców w Rozewiu. Dodatkowo mieszkańcy, którzy nie wezmą udziału w zebraniu, będą mogli wypełnić ankietę u sołtysa Rozewia do dnia 30 września 2019 r. – informują urzędnicy z gminy Władysławowo.

Co istotne, konsultacje będą uznawane za ważne, bez względu na liczbę oddanych głosów. Przedstawiciele samorządu zachęcają jednak do udziału w konsultacjach i wyrażenia własnego zdania w tej sprawie. Wzór ankiety można znaleźć tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24