05.09.2019 10:40 5 NW/UM Wejherowo

W Wejherowie dyskutowano na temat tragicznej historii XX wieku

Fot. UM Wejherowo

Do dziś, tj. do czwartku (5 września), w Filharmonii Kaszubskiej oraz Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie potrwa trzydniowa konferencja naukowa na temat zbrodni hitlerowskich w Piaśnicy i na Pomorzu, które miały miejsce jesienią 1939 roku po wybuchu II wojny światowej.

Konferencja składa się z dwóch części, ściśle ze sobą powiązanych. W pierwszej z nich podjęto próbę ogólnej refleksji nad metodami prowadzenia II wojny światowej oraz polityką okupacyjną narodowosocjalistycznych Niemiec. Omówiono także działania, które prowadzone były na zapleczu frontu: z jednej strony akcje niemieckie Einsatzgruppen i Selbstschutzu, z drugiej – dywersja sowiecka. Kolejna część poświęcona była pierwszym miesiącom okupacji i aneksji Pomorza.

Uczestników konferencji powitali w imieniu organizatorów Teresa Patsidis, dyrektor Muzeum Piaśnickiego, oraz prof. Piotr Madajczyk. Masowe zbrodnie miały miejsce m.in w Piaśnicy, Szpęgawsku, Skarszewach, Tczewie, Fordonie i innych miejscowościach na Pomorzu. Dyrektor muzeum zaznaczyła, że jesienią 1939 roku zamordowano w tym regionie około 30 tysięcy osób, które znajdowały się na tzw. listach proskrypcyjnych, przygotowanych jeszcze przed wybuchem wojny.

Do wejherowskiego więzienia zwożono ludzi, których po wstępnej selekcji wywożono do Lasów Piaśnickich. Dlatego konferencja odbyła się właśnie w Wejherowie. Podczas spotkania wszystkich, którzy tragicznie zginęli podczas II wojny światowej uczczono minutą ciszy.

Swój wykład wygłosił prof. Józef Borzyszkowski, który rozważaniom poddał temat przebiegu niemieckiej okupacji. Przedstawił szeroki stan badań naukowych, dotyczących zbrodni piaśnickiej i innych miejsc martyrologii na Pomorzu. Profesor mógł także zaprezentować własny dorobek naukowy w tym zakresie oraz podzielić się swoimi refleksjami ze wspomnień uczestników wojennych przeżyć, które zbierał przez lata swojej pracy.

Na konferencji nie zabrakło również Jarosława Sellina, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego. Poinformował on wszystkich zebranych o tym, że Sejm RP przyjął uchwałę na temat zbrodni pomorskiej i odczytał jej treść. Wicepremier przedstawił także wyniki badań socjologicznych polskiego społeczeństwa na temat wiedzy o II wojnie św. Wynika z nich, że zainteresowanie tematem wojny się utrzymuje, mimo upływu lat, na bardzo wysokim poziomie. Można by nawet powiedzieć, że rośnie.

My Polacy, doświadczeni dość trudną historię, budujemy emocje wokół niej i te emocje są absolutnie oczywiste i zrozumiałe – powiedział Jarosław Sellin.

Na ostatni dzień spotkania zaplanowano m.in. wykład dr. Danuty Drywa o akcji "oczyszczającej" na terenie Gdańska czy prezentacje Muzeum Piaśnickiego.

Osoby, które angażują się w upowszechnianie informacji na temat zbrodni piaśnickiej, otrzymały monety okolicznościowe z wybitym przez Narodowy Bank Polski napisem: „My Polacy dumni i wolni 1918-2018”. W gronie tych osób znaleźli się m.in. ks. abp Sławoj Leszek Głódź , metropolita gdański; ks. prałat Daniel Nowak; Henryk Skwarło, wójt gm. Wejherowo; Adam Śliwicki, wójt gm. Krokowa; Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa; Danuta Czernewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Martyrologii Piaśnicy w Wejherowie czy historyk Mirosław Lademann.

W konferencji uczestniczyli m.in. senator Kazimierz Kleina, zastępca prezydenta miasta Arkadiusz Kraszkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński, prof. Grzegorz Motyka. Gośćmi byli także mieszkańcy Wejherowa, młodzież Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie i Samorządowej Szkoły Podstawowej w Bolszewie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...