24.08.2019 22:27 3 Kwt

D-day Hel, czyli żywa historia w zasięgu ręki

fot. Karina Labuda

D-Day Hel to parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność podziwia uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwuje widowiska ukazujące epizody bitewne. A wszystko to odtwarzane jest w trakcie dynamicznych inscenizacji w plenerze z użyciem profesjonalnej pirotechniki, dźwięku oraz światła.

Tegoroczna edycja D-Day Hel rozpoczęła się w środę (21 sierpnia), a zakończy w niedzielę (25 sierpnia). Miasto Hel, ze swoimi odrestaurowanymi obiektami z okresu II wojny światowej oraz plażą, idealnie nadaje się na organizację tego wydarzenia historycznego. Na przybyłych gości czekała m.in. prezentacja wojskowego sprzętu i pojazdów. Celem jest prezentacja młodzieży historii w sposób spektakularny, a przez to – przestępny. Dowodem mogą być tłumy i spore zainteresowanie. Oprócz olbrzymiej dawki historii, nie zabrakło też kultury czy mody.

W tym roku w wydarzeniu bierze udział ponad 200 rekonstruktorów z całego kraju. Mieszkańcy półwyspu i turyści mają okazję zobaczyć chociażby pojazdy pancerne, kołowo-gąsienicowe, transportery opancerzone i czołgi.

Rekonstruktorzy tworzyli okopy, przygotowali broń i wiernie odtwarzali codzienność, jaka towarzyszyła życiu na froncie. Podczas imprezy każdy chętny mógł wziąć udział w konkursie „Moda lat 40.” i poczuć, jak czas cofa się o 75 lat.

fot. Karina Labuda fot. Karina Labuda fot. Karina Labuda fot. Karina Labuda fot. Karina Labuda fot. Karina Labuda fot. Karina Labuda fot. Karina Labuda fot. Karina Labuda

Przypomnijmy, że inscenizacja nawiązuje do największej w historii II wojny światowej, pod względem użytych sił i środków, operacji desantowej, mającej na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Operacja rozpoczęła się 6 czerwca 1944 pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie, ale i również żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24