24.08.2019 14:02 1 Kwt

Uwaga na kleszcze. Zwiększyła się liczba chorych na boleriozę

Źródło: Pixabay.com

W ostatnim czasie drastycznie wzrosła liczba osób, które zachorowały na boreliozę w województwie pomorskim. Tylko od lipca do 15 sierpnia 2019 roku do Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa pomorskiego zgłoszono 299 zachorowań, czyli o 120 takich przypadków więcej niż analogicznym okresie 2018 roku.

Kleszcze mogą być niezwykle niebezpieczne dla człowieka. Przez ukąszenie mogą przenosić groźne dla zdrowia bakterie, wirusy i pierwotniaki. Każdego roku w Polsce rejestruje się nawet kilkanaście tysięcy przypadków zachorowań na boreliozę oraz setki zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. To właśnie te choroby są najczęściej przenoszone przez kleszcze.

Borelioza z Lyme to wieloukładowa choroba zakaźna, wywołana przez krętki Borrelia burdorferi. Zakażenie jest przenoszone przez kleszcze. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest unikanie ekspozycji na kleszcze, a kiedy to niemożliwe stosowanie środków ochrony osobistej – informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku.

Niebezpieczne insekty rozpoczynają swoją aktywność, gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5–7 stopni Celsjusza, a powietrze jest wilgotne. Począwszy od marca, po przebudzeniu ze snu zimowego, zaczyna się aktywność kleszczy. Warto zapamiętać, że jest ona większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Dlatego też pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, a drugi następuje we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżek temperatur, czyli w październiku i listopadzie.

Najwięcej kleszczy bytuje na skraju lasu, w wysokiej trawie, chwastach oraz krzewach. Insekty najczęściej wchodzą na spodnią część liścia, a po wyczuciu żywiciela, spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi, by ostatecznie wspiąć się po ciele w najbardziej dogodne miejsca.

Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez noszenie długich spodni, koszul z długim rękawem czy też stosowanie preparatów odstraszających.

Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24