12.08.2019 11:00 3 RP/Wejherowo.pl

Studentki z Ukrainy zachwycone językiem kaszubskim

Fot. Wejherowo.pl

Już po raz 16. studentki z Uniwersytetu Przykarpackiego w Iwano-Frankowsku zwiedzają Pomorze, poznając język i kulturę kaszubską. „Wejherowo to piękne miasto, chętnie tu wracamy” – zaznaczają spragnione wiedzy młode Ukrainki.

Ich przygoda z kulturą kaszubską zaczęła się w 2003 roku, kiedy pierwszy raz do starostwa przyjechała wymiana studentów z Ukrainy. Tradycję podtrzymano i teraz co roku w Wejherowie goszczą studenci filologii polskiej. Przyjeżdżają tu w ramach praktyk, ale mają też okazję dowiedzieć się czegoś o Polsce.

Ukraińscy goście przyjechali do Wejherowa na zaproszenie Mirosława Gaffki, prezesa Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Nasz plan jest bardzo bogaty – komentuje prezes ZKP. – To w większości trudne, całodniowe wyjazdy ale i bardzo bogate w wiedzę. W Wejherowie jest mnóstwo atrakcji. Od alfabetu kaszubskiego, po filharmonię, muzeum i parki krajobrazowe – dodaje.

Studentki nie traciły zatem czasu i podczas swojego pobytu zwiedziły Trójmiasto, Kartuzy, Wejherowo oraz miejscowości nadmorskie. Wzięły również udział w spotkaniu z władzami powiatu. Zadowolone z pobytu, otwarcie mówiły o tym, że są wdzięczne za możliwość wyjazdu za granicę, a zainteresowanie językiem polskim rośnie, dlatego większość z nich wybrała właśnie taki kierunek na studiach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24