11.08.2019 09:32 0 Kwt

Walne Plachandry Kociewskie, czyli zlot Kociewiaków i sympatyków Kociewia

Źródło: screen youtube.com/Tomasz Damaszk

Wielkimi krokami zbliżają się Walne Plachandry Kociewskie. Do miejscowości Wirty zjadą się Kociewiacy i sympatycy Kociewia. Tym razem okazją do wspólnych spotkań jest Jarmark Kociewski – teren Arboretum Wirty w gminie Zblewo. Będzie ludowo i nowocześnie. Wesoło jednak nie zabraknie refleksji i akcentów patriotycznych.

Impreza odbędzie się 25 sierpnia 2019. Dla Kociewiaków obecność jest obowiązkowa. Myśl, by zorganizować zlot Kociewiaków z trzech powiatów – starogardzkiego, świeckiego (województwo kujawsko-pomorskie) i tczewskiego – zrodziła się jesienią 2017 roku, w kociewskim oddziale ZKP w Zblewie

Do współpracy zaproszono starostwa powiatowe i rozmaite organizacje regionalne oraz instytucje kultury. Miała to być impreza doroczna towarzysząca innej, już utrwalonej w tradycji i znanej w regionie oraz poza nim. I nie chodziło jedynie o dobrą zabawę. Owszem, lecz głównym celem była integracja Kociewiaków oraz prezentacja potencjału regionu i zamieszkujących go ludzi. Temu właśnie celowi służyć miało honorowanie zasłużonych Kociewiaków tytułem Ambasadora Kociewia a młodych, dobrze zapowiadających się – wyróżnieniem Perełka Kociewia. Postanowiono też przeprowadzić turniej powiatów w trzech konkurencjach – kulinaria, gra w kapele, występ estradowy oraz konkursy: fotograficzny i sztuki ludowej – informują organizatorzy wydarzenia.

Program tegorocznego wydarzenia także zapowiada się wyjątkowo interesująco. Nie zabraknie między innymi Jarmarku Kociewskiego, Turnieju Kociewskich Powiatów, Turnieju Bractw Kurkowych, Konkursu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych oraz regionalnej kuchni.

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24