29.07.2019 14:20 84 mike

Manifestowali, by wyrazić sprzeciw wobec przemocy

Fot. Marek Trybański/TTM

W niedzielne (28 lipca) popołudnie, podobnie jak w innych miejscach w Polsce, na wejherowskim rynku odbyła się manifestacja przeciwko przemocy. Wydarzenie zorganizowali aktywiści Komitetu Obrony Demokracji.

Tematem przewodnim manifestacji w Wejherowie była tolerancja wobec odmienności i konieczność dialogu.

Chcemy przekazać mieszkańcom Wejherowa, że warto nie używać siły. Warto rozmawiać, spotykać się, sprzeczać się, ale bez użycia rozwiązań siłowych – mówi Longin Skrzypiński z zarządu pomorskiego KOD. I dodaje, że istotna w propagowaniu tej świadomości jest rola władz. – Państwo musi rozumieć, że w Polsce nie żyją tylko chrześcijanie, ale także muzułmanie i przedstawiciele różnych innych religii.

Manifestacja była odpowiedzią na wydarzenia sprzed ponad tygodnia. W sobotę (20 lipca) ulicami Białymstoku przeszedł Pierwszy Marsz Równości pod hasłem „Białystok domem dla wszystkich”. Pochód był kilkakrotnie blokowany przez osoby ze środowisk skrajnej prawicy i pseudokibiców. Uczestnicy marszu byli bici, obrażani i poniżani. Do piątku (26 lipca) policja zatrzymała 77 osób, które miały złamać prawo podczas tego wydarzenia. Trwa ustalanie tożsamości pozostałych sprawców.

Podobnie jak w całej Polsce, spotkanie w Wejherowie odbywa się, aby wyrazić dezaprobatę wobec agresji i przemocy, która spotkała manifestantów w ubiegłym tygodniu podczas Marszu Równości w Białymstoku. Organizujemy takie spotkania po to, by rozmawiać z lokalną społecznością, nie tylko w wielkich miastach – zaznacza Radomir Szumełda, członek zarządu głównego KOD.

Podczas spotkania nie zabrakło postulatów tolerancji wobec osób skupionych wobec środowisk LGBT, które przede wszystkim były celem ataków w trakcie białostockiego marszu.

Środowiska LGBT to nie są demony. Dzisiaj padają one ofiarą propagandy nienawiści, na którą nabierają się też zwykli, przyzwoici ludzie – dodaje Radomir Szumełda.

Stąd na niedzielnej manifestacji pojawiała się symbolika tęczy. Tej nie zabrało również… na niebie, po krótkich, lecz intensywnych opadach deszczu.

Mieszkańcy Wejherowa są wspaniałymi ludźmi. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania sprawią, że zaczną widzieć też inne osoby, również o innych poglądach i orientacjach, nie tylko siebie – podsumowuje Longin Skrzypiński.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24