26.07.2019 14:10 30 mike

Samochody nieprędko wrócą na ulicę Graniczną

Fot, TTM

Trwa gruntowna modernizacja ulicy Przemysłowej w Wejherowie. Niedogodności związane z realizacją tej inwestycji odczuwają zarówno piesi, jak i kierowcy. Ci ostatni raczej nie przyzwyczaili się do tymczasowej organizacji ruchu, a zdarza się, że wręcz ją ignorują. Dotyczy to przede wszystkim zakazu ruchu na ulicy Granicznej. Sprawdziliśmy, czy możliwa jest korekta rozwiązań zastosowanych na czas remontu.

Przejazd remontowaną ulicą Przemysłową, w tym dojazd do siedziby naszej redakcji, nie należy obecnie do najłatwiejszych. Zmotoryzowani muszą korzystać z dość uciążliwego objazdu ulicą Tartaczną. Szczególnie niezrozumiały dla kierowców jest jednak zakaz ruchu na ulicy Granicznej, który zresztą jest notorycznie łamany. Aby się o tym przekonać, wystarczy kilkuminutowa obserwacja w ciągu dnia. Policja wystawia mandaty, a kierowcy… i tak robią swoje.

Fot. Nadmorski24.pl

Fot, TTM

Zapytania ws. organizacji ruchu spływają również do naszej redakcji. Wśród nich pojawia się postulat zniesienia obowiązującego zakazu na ulicy Granicznej.

Umożliwienie wyjazdu kierowcom z ulicy Granicznej w kierunku ronda Solidarności i DK nr 6 pozwoliłoby jadącym od strony Piaśnicy ominąć korek przy Lidlu na skrzyżowaniu ulicy Ofiar Piaśnicy z DK nr 6 oraz ułatwiłoby wyjazd mieszkańcom tej dzielnicy Wejherowa w kierunku Bolszewa czy Gdyni – pisze jeden z naszych Czytelników. I dodaje, że kierowcy, którzy nie są mieszkańcami miasta, a korzystają z nawigacji, i tak łamią obowiązujący zakaz.

Zapytanie w tej sprawie skierowaliśmy do Zarządu Drogowego dla Powiatu Puckiego i Wejherowskiego. Jak wyjaśnia Robert Lorbiecki, dyrektor instytucji, „wprowadzona organizacja ruchu dopuszcza przejazd między ulicami Przemysłową a Graniczną jedynie dla pojazdów komunikacji publicznej, aby zmniejszyć w natężenie ruchu, a tym – samym ułatwić prowadzenie prac budowlanych”.

Ponadto informujemy, że zatwierdzony projekt czasowej organizacji ruchu w możliwie najmniejszym stopniu wpływa na obniżenie bezpieczeństwa ruchu drogowego i na utrudnienia w funkcjonowaniu układu komunikacyjnego w trakcie prowadzonych prac, dlatego nie przewiduje się wprowadzenia jakichkolwiek zmian – czytamy w liście do naszej redakcji.

Dyrektor Lorbiecki dodaje, że „projekt, który uzyskał zatwierdzenie, nie przewidział etapowania zmian”. Nawet gdyby uznano słuszność postulatów skierowanych przez mieszkańców Wejherowa, konieczne byłoby uzyskanie dodatkowych uzgodnień, m.in. ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. A to oznacza zatwierdzenie nowej czasowej zmiany organizacji ruchu drogowego.

Każdy organ wydający opinię ma w takim przypadku ustawowo 30 dni (od daty wpływu wniosku) na zaopiniowanie projektu – zaznacza Robert Lorbiecki.

Inny z postulatów usprawnienia ruchu, który zgłaszali nasi Czytelnicy, dotyczył wprowadzenia dodatkowego lewoskrętu na ulicy Przemysłowej w Rondo Solidarności – ze środkowego pasa, który obecnie jest wyłączony z ruchu, a docelowo ma prowadzić do tunelu w ciągu ulicy Kwiatowej. Okazuje się jednak, że Zarząd Drogowy dla Powiatu Puckiego i Wejherowskiego nie ma kompetencji, by ingerować w organizację ruchu na tym odcinku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24