25.06.2019 12:10 13 PM

Zamiast świętować przy ognisku, palili śmieci

Fot. Czytelnik / Rumia

Czarny, duszący dym, a w ognisku zamiast drewna – śmieci. Podczas minionego Sobótkowego weekendu na terenie powiatu wejherowskiego strażacy interweniowali dziewięć razy. Wszystkie te wyjazdy dotyczyły nieprawidłowo palących się ognisk. W Rumi, oprócz ogniska, mundurowi musieli zmierzyć się z agresywnymi mieszkańcami.

W niedzielę (23 czerwca) wieczorem zaniepokojeni czarnymi kłębami dymu sąsiedzi zadzwonili do strażaków. Ognisko paliło się przy ulicy Reja w Rumi. Według świadków zdarzenia czarna chmura była widoczna z dużej odległości, długo dało się też czuć silny zapach palonych śmieci. Interwencja strażaków tym razem nie wyglądała standardowo. Uczestnicy ogniska obrzucili strażaków obelgami i utrudnili im gaszenie ognia. Sami strażacy nie skomentowali całego zajścia. Zaznaczają jednak, że palenie ognisk nie jest zabronione, choć trzeba się zastosować do określonych zasad.

Nie można rozpalać ognia 100 metrów od granicy lasu, 10 metrów od miejsca występowania płodów rolnych, cztery metry od granicy działki lub w miejscu, gdzie są materiały palne. Ważne jest także to, żeby nie spalać odpadów – dodaje kpt. Karol Cybulski z Państwowej Straży Pożarnej w Wejherowie.

Ostatecznie przy ulicy Reja interweniowali policjanci, a ognisko dogasiło się samo.

Do podobnego zdarzenia doszło, także w niedzielę, około godziny 22:00 w Wejherowie. Organizator ogniska palił w nim śmieciami – tym razem interweniowała straż miejska.

Mieszkaniec Wejherowa rozpalił ognisko, a do jego podtrzymania używał plastików, gumy i odpadów z przewodów elektrycznych. Stwierdziliśmy, że rozpalone ognisko nie ma nic wspólnego ze zwyczajem sobótkowym i tradycją – informuje Zenon Hinca, komendant Straży Miejskiej w Wejherowie.

Osoba, która spalała odpady, otrzymała wysoki mandat karny. Organizatorowi ogniska nakazano również jego natychmiastowe zagaszenie.

Fot. Czytelnik / Rumia Fot. Czytelnik / Rumia Fot. SM Wejherowo Fot. SM Wejherowo Fot. SM Wejherowo


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24