21.06.2019 09:08 0 PM/pomorskie.eu

Nalewka z kwiatów bzu czarnego na liście produktów tradycyjnych z Pomorza

Fot. Pixabay.com

Nalewka z czarnego bzu ma jasną, słomkową barwę, wyrazisty smak i pachnie bzem. Przez smakoszy ceniona jest za właściwości lecznicze, które znane były już przed wiekami. Teraz została wpisana na listę produktów tradycyjnych.

Nalewki owocowe i ziołowe były bardzo popularne w kuchni staropolskiej, pito je i dla przyjemności, i dla zdrowia. Receptury były pilnie strzeżone, przekazywane z pokolenia na pokolenie, niektóre swoimi korzeniami sięgały średniowiecza. Do ich produkcji wykorzystywano kwiaty, korzenie, liście i owoce drzew, krzewów i roślin rosnących w najbliższym otoczeniu, w ogrodach, na polach i w lasach. Bazą tych trunków był rozcieńczony spirytus, a słodzono je cukrem lub miodem – czytamy na stronie pomorskie.eu.

Nalewka z kwiatów bzu czarnego jest bardzo popularna ze względu nie tylko na cenne właściwości, ale też i dostępność surowca. Krzewy bzu czarnego rosną niemal wszędzie. Właściwości lecznicze mają zarówno kwiaty, jak i owoce. Nie należy ich jednak bezpośrednio spożywać, gdyż zawierają toksyczne substancje – sambunigrynę i sambucynę. Należy zebrać całe baldachy kwiatowe od maja do lipca, gdy jest ładna i słoneczna pogoda.

Lista prowadzona jest przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, a wytwórcy z Pomorza zarejestrowali na niej aż 179 wyrobów spożywczych. Daje to naszemu regionowi czwarte miejsce w Polsce wśród 16 województw.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24