28.05.2019 13:40 66 mike

Święty Franciszek będzie czuwał nad Wejherowem

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Postać świętego Franciszka na trwałe wpisze się w krajobraz Wejherowa. To wszystko za sprawą nowej fontanny, którą z okazji 376. urodzin miasta odsłonięto na placu Jakuba Wejhera. Na uroczystej sesji Rady Miasta Wejherowa wspominano także 410. rocznicę urodzin założyciela miasta.

W sobotę urodziny miasta świętowali mieszkańcy Wejherowa, m.in. na koncercie Blue Cafe. We wtorek (28 maja) przyszła pora na oficjalne obchody. Miejscy radni spotkali się na uroczystej sesji Rady Miasta Wejherowa.

Co roku 28 maja staramy się obchodzić ten wyjątkowy dzień uroczystą sesją. To już kolejne urodziny miasta. Mamy to szczęście, że wiemy, kiedy nasze miasto powstało, gdy Wejher, na swoich włościach, postanowił je zbudować. Uroczysta sesja też ma nawiązywać do historii, przypominać jej niektóre elementy związane z miastem. Tak naprawdę ma ona charakter poznawczy – poznajemy historię i to, co z niej wynika. Takim elementem podstaw miasta był święty też Franciszek – mówi **Krzysztof Hildebrandt, prezent Wejherowa.

Związki świętego Franciszka z miastem przedstawił o. prof. Adam Sikora. Uczestnicy uroczystej sesji mogli też wysłuchać wykonania utworów wokalnych z repertuaru francuskiej opery.

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Samą osobę świętego od dzisiaj będzie przywoływać fontanna na placu Jakuba Wejhera.

Ta fontanna jest kolejnym prezentem dla Wejherowa, abyśmy się czuli tutaj jak najlepiej. Będzie to kolejny charakterystyczny element związany z miastem – zaznaczył Krzysztof Hildebrandt.

Święty Franciszek zagościł na wejherowskim rynku w towarzystwie swoich ukochanych zwierząt. Jak podkreślała większość mieszkańców miasta, rzeźba może się podobać, a poza tym dobrze współgra z historyczną zabudową.

Starałam się stworzyć coś wyjątkowego. Nie było to łatwe zadanie, bo mało polskich miast ma takie piękne rynki. Widać, że włodarze dbają o miasto, o jego wizerunek. Było to więc ogromne wyzwanie, które realizowałam z dużą pokorą – przyznaje Dorota Dziekiewicz-Pilich, autorka rzeźby. – Jakub Wejher sprowadził tutaj zakon franciszkanów. Taka była sugestia włodarzy. Moim zdaniem było stworzenie rzeźby, która będzie się idealnie wpisywała w atmosferę rynku i obecność kolegiaty. Rzeźba jest nieco barokowa, chodziło o to, żeby wpisywała się w lokalną architekturę – dodaje.

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Oprócz odsłonięcia fontanny, przedstawiciele władz miasta i służb mundurowych złożyli kwiaty pod pomnikiem Jakuba Wejhera.

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Fot. Magda Hertha/TTM

Jak nadmienił Jacek Gafka, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa, urodziny miasta zbiegają się też ze świętem samorządu terytorialnego. I zaznaczył, że bycie radnym Wejherowa, miasta z bogatą tradycją, to przede wszystkim odpowiedzialność.

Dla mnie słowem kluczowym jest „współpraca”. Podczas uroczystej sesji widać w szczególności, że jest porozumienie; w trakcie sesji roboczych jest to może mniej widoczne, ale zawsze pracujemy nad tym merytorycznie, co mnie bardzo cieszy. Myślę, że tradycja nie tylko Jakuba Wejhera, ale i świętego Franciszka zobowiązuje – podsumował przewodniczący.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24