27.05.2019 11:20 1 mike/Airport.gdansk.pl

Ekologiczny autobus wozi pasażerów gdańskiego lotniska

Fot. Airport.gdansk.pl

Jest cichy, nowoczesny i ekologiczny. Nowy nabytek firmy Welcome Airport Services, która operuje na gdańskim lotnisku, wozi już pasażerów. Warto podkreślić, że to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

Niskopodłogowy Solaris Urbino 12, który można spotkać na płycie Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, stanowi połączenie nowoczesności, wygody i dbania o środowisko. Dzięki litowo-jonowym bateriom, nie emituje spalin do atmosfery. Na jednym ładowaniu akumulatorów może jeździć przez cały dzień.

Fot. Airport.gdansk.pl

Chociaż na razie jest to pionierskie rozwiązanie w skali kraju, można przypuszczać, że niebawem stanie się coraz bardziej powszechne. Eksperci przewidują, że do 2030 roku silniki elektryczne będą napędzać połowę nowych autobusów, a motory spalinowe – zaledwie siedem procent.

Warto wspomnieć, że nowy autobus nie jest jedynym ekologicznym pojazdem na gdańskim lotnisku. Innym przykładem może być elektryczny holownik do wypychania samolotów typu TLD TPX-100E.

Taki holownik jest tylko w Gdańsku, jest jedynym w Polsce i jednym z około stu w Europie. Firma od lat wymienia także pozostały sprzęt spalinowy na elektryczny. Dysponuje aż osiemnastoma agregatami do zasilania samolotów w energię elektryczną. Są jeszcze tylko trzy spalinowe, ale używane tylko awaryjnie. Welcome posiada także coraz więcej elektrycznych taśmociągów bagażowych i ciągników do transportu bagaży – czytamy na stronie internetowej gdańskiego lotniska.

Firma Welcome Airport Services dysponuje już niemal połową pojazdów elektrycznych w swoich zasobach i nadal zamierza zastępować sprzęt spalinowy elektrycznym.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24