26.05.2019 14:00 0 Kwt/mat.prasowe

Mieszkańcy Bolszewa włączyli się w akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku

fot. Kalina Janczewska

W niedzielę (26 maja) w hali sportowej przy budynku Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Bolszewie odbyła się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Akcję zorganizowali lokalni wolontariusze, którzy wierzą w słuszność idei dawstwa szpiku.

  • Społeczność Szkoły Podstawowej w Bolszewie włączyła się w organizację tego pięknego działania i we współpracy z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich i OSP w Bolszewie przygotowała na tę okoliczność wiele atrakcji, m.in. występ chóru szkolnego i chóru parafialnego „Dzieci Kalasancjusza”, występ szkolnego kabaretu, występy sportowe, stoiska kosmetyczne – malowanie paznokci, twarzy, pokazy udzielania pierwszej pomocy, degustacja ciast, barszczu z uszkami - informuje dyrekcja Szkoły Podstawowej w Bolszewie.

fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska

Okazuje się, że co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 30 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie ponad 1.5 mln to dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 10 lat fundacja DKMS wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24