25.05.2019 18:02 0 Kwt

Nowy Dwór Wejherowski: Festyn w szczytnym celu

fot. Kalina Janczewska

W sobotę (25 maja) na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej im. Alojzego Nagla w Nowym Dworze Wejherowskim odbył się Festyn Rodzinny. W tym dniu każda chętna osoba mogła zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Na przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji.

W trakcie festynu rozwiązano konkurs plastyczny zorganizowany w ramach projektu edukacyjnego „Kaszuby to moje miejsce na ziemi”. Każdy mieszkaniec sołectwa mógł liczyć na poczęstunek, czyli grochówkę, lody, owoce i swojski chleb ze smalcem. Okoliczni mieszkańcy uczestniczyli w pokazie talentów, tańca i karate. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, czyli fotobudki, dmuchanego zamku i malowania buziek.

W tym dniu każda chętna osoba mogła zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Statystyki są przygnębiające – w Polsce co godzinę u kogoś jest diagnozowana białaczka, czyli nowotwór krwi. Mimo ogromnego postępu w medycynie, nadal nie ma 100-procentowo skutecznej terapii, która mogłaby w pełni zwalczyć tę chorobę. Dla wielu chorych jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Dlatego tak ważne jest, by rejestry dawców były jak najbardziej liczne, zwłaszcza że znalezienie dawców często jest trudnym wyzwaniem.

fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska fot. Kalina Janczewska


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24