26.05.2019 13:33 0 Kwt/mat.prasowe

Uniwersyt Gdański pomoże walczyć z depresją poporodową

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

We współpracy z Instytutem Psychologii UG ruszył nabór do programu profilaktyki depresji poporodowej. Partnerem merytorycznym tego projketu jest Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Od lipca rozpocznie się nabór do programu dla kobiet po porodzie.

Udział w szkoleniach dotyczących zdrowia psychicznego młodych matek oraz poznania sposobów wykrywania ryzyka i nasilenia objawów depresji po porodzie mogą wziąć pielęgniarki pediatryczne, położne oraz lekarze ginekolodzy i pediatrzy.

Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości na temat depresji poporodowej oraz wzrost wczesnego wykrywania depresji poporodowej u kobiet, poprzez edukację i profilaktykę depresji poporodowej na terenie trzech województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego – informuje dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego.

Liderem projektu jest Konsorcjum Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o., partnerem merytorycznym natomiast Instytut Psychologii UG. W programie bierze udział także Fundacja Twórczych Kobiet Centrum Nauk Laktacji z Warszawy.

Przewiduje się ponad 2000 bezpłatnych konsultacji psychologicznych, szkolenia dla prawie 500 położnych, pielęgniarek i lekarzy z 3 województw. W programie uczestniczyć będzie 40 ośrodków podstawowej opieki zdrowotnej oraz 7 oddziałów położniczych – dodaje Beata Czechowska-Derkacz

Realizacja programu profilaktycznego „Przystanek MAMA” będzie polegać na zwiększeniu poziomu wiedzy o profilaktyce depresji poporodowej wśród pracowników medycznych ze szczególnym uwzględnieniem położnych, pielęgniarek i lekarzy (POZ)oraz personelu medycznego szpitali biorących udział w projekcie, zwiększeniu poziomu wiedzy i świadomości kobiet i ich rodzin w zakresie czynników ryzyka i wczesnych objawów depresji poporodowej.

Instytut Psychologii UG jest odpowiedzialny za przygotowanie informacji umieszczonych na portalu, ulotkach, broszurach informacyjnych dla personelu medycznego, opracowanie standardów konsultacji psychologicznych, opracowania standardów rekrutacji psychologów i superwizorów pracujących w projekcie.

Według ogólnoświatowych danych depresja poporodowa dotyka około 13-20% kobiet. Problem ten jest istotną kwestią dotyczącą zdrowia publicznego i społecznego. Polsce brakuje nie tylko rzetelnych danych dotyczących kosztów nieleczonej depresji, ale przede wszystkim spójnej oferty skierowanej do rodziców chorujących na depresję przed- lub poporodową. Rzadko również jest stawiana diagnoza depresji poporodowej. Mimo wiedzy dotyczącej negatywnych konsekwencji, choroba ta wciąż pozostaje prywatną sprawą matki i jej rodziny. Na szczęście w 2019 roku zmieniły się sztandary opieki okołoporodowej: pielęgniarki i położne oraz lekarze ginekolodzy zobowiązani są do monitorowania ryzyka i nasilenia objawów depresji w okresie ciąży i poporodowej. Naszą ofertę kierujemy do nich, ale przede wszystkim do kobiet będących w okresie poporodowym, które odczuwają objawy depresji – tłumaczy dr Magdalena Chrzan-Dętkoś z Instytutu Psychologii UG, kierownik projektu ze strony uczelni.

Depresja po porodzie jest w krajach wysoko rozwiniętych siódmą główną przyczyną śmierci młodych kobiet w okresie pierwszych 6 miesięcy po porodzie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24