25.05.2019 13:32 1 Kwt/pomorskie.eu

Hematologia w Redłowie rozbudowana. Wkrótce zacznie też działać Bank Komórek

Fot. Maciej Laszkiewicz/pomorskie.eu

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku wraz z Bankiem Komórek w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni został rozbudowany. Do dyspozycji pacjentów są 23 łóżka, w tym izolatki z podwyższonym reżimem czystości powietrza. Oddział wyposażono także w nowe aparaty USG i EKG, defibrylatory oraz analizator hematologiczny.

Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku jest jedynym w Szpitalach Pomorskich, natomiast trzecim znajdującym się w województwie pomorskim.

Mam nadzieję, że dzięki nowemu oddziałowi skróci się oczekiwanie pacjentów na leczenie, a chorzy będą korzystali z nowoczesnych terapii – mówił marszałek Mieczysław Struk.

Do czasu remontu gdyński oddział miał cztery łóżka stacjonarne i dwa stanowiska oddziału dziennego. Po remoncie w sumie dysponuje 23 łóżkami i znajduje się na parterze budynku nr 2.

Z terapii hematologii onkologicznej korzystać będzie rocznie około 450 pacjentów – mówi Małgorzata Pisarewicz, rzecznik spółki.

W pierwszej fazie remontu utworzono odcinek diagnostyczno-pielęgnacyjny z dziewięcioma łóżkami dla pacjentów (izolatka podciśnieniowa wraz ze śluzą, dwa pokoje dwułóżkowe, jeden pokój czteroosobowy). Są też cztery łazienki, w tym jedna przystosowana dla osób niepełnosprawnych oraz toaleta. Dodatkowo izolatka posiada własny węzeł sanitarny. Pacjenci mają też do dyspozycji aneks kuchenny. Na oddziale znajdują się m.in.: gabinet diagnostyczno-zabiegowy, dyżurka pielęgniarska, pokój medyczny lekarza dyżurującego i brudownik z dezynfektorem. Korytarz oddziału i izolatka posiadają system monitoringu obiektowego.

W drugim etapie prac rozbudowano budynek nr 2 o nowe pomieszczenia szpitalne dla chorych. Powstało 14 dodatkowych łóżek, w tym sześć izolatek nadciśnieniowych dla pacjentów po transplantacji komórek krwi oraz cztery pokoje dwuosobowe. Wszystkie pokoje są z łazienkami. W części oddziału z izolatkami zamontowano filtry Hepa, co umożliwia podwyższony reżim czystości powietrza porównywalny z salami operacyjnymi.

Bank Komórek znajduje się na parterze (laboratorium) i w piwnicy. Jest gotowy do działania w pełnym zakresie, wkrótce planuje się jego uruchomienie. W banku znajduje się m.in. separator komórkowy, zainstalowany został także zbiornik zewnętrzny na ciekły azot o pojemności 2500 l, który jest wykorzystywany przy zamrażaniu pobranych próbek krwi czy osocza.

Oddział Hematologii wraz z Bankiem Komórek będzie służył pacjentom z chorobami hematologicznymi, takimi jak w szczególności białaczka. Do tej pory były tylko 4, a teraz są aż 23 łóżka dla pacjentów. To znacząca poprawa warunków diagnostyki i leczenia pacjentów – mówi członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – W przyszłości planuje się też przeprowadzanie zabiegów przeszczepiania komórek macierzystych układu krwiotwórczego. Finansowe wsparcie tego projektu przez samorząd województwa pomorskiego jest kolejnym przykładem działania na rzecz rozwoju i rozszerzenia oferowanych usług medycznych w szpitalach marszałkowskich. Chorzy, między innymi z Gdyni czy Wejherowa i okolic, nie będą już musieli jeździć na leczenie do innych ośrodków. A wykwalifikowany zespół gdyńskiego szpitala zapewni bezpieczne i bardziej komfortowe warunki terapii.

Koszt remontu i wyposażenia to ponad 9,5 mln zł. Rocznie terapii hematologii onkologicznej będzie poddanych 450 pacjentów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24