23.05.2019 09:20 53 PM/Magda Hertha

Nie chcą cmentarza w miejscu lasu. Mieszkańcy protestują

Fot. Rafał Machol/TTM

„Nie chcemy mieć za oknem cmentarza” – mówią chórem mieszkańcy Osiedla Sikorskiego w Wejherowie. I protestują przeciwko budowie nekropolii w sąsiedztwie ich domów i bloków. Twierdzą, że wycinka lasu jest niekorzystna dla całego miasta, a ich posiadłości stracą na wartości. Włodarze przekonują, że cmentarz jest konieczny, a inna jego lokalizacja nie wchodzi w grę.

Wzdłuż ulicy Obrońców Westerplatte i Osiedla Sikorskiego, gdzie obecnie rośnie las, miasto planuje budowę cmentarza.

Nie wyobrażamy sobie, żeby mieć równo z płotem cmentarz – mówi Monika, mieszkanka ulicy Obrońców Westerplatte w Wejherowie.

Jednak cmentarz komunalny to konieczność, bo na parafialnym, przy ulicy Roszczynialskiego, brakuje miejsc, o czym przekonała się mieszkanka Wejherowa, której nie tak dawno temu zarządca odmówił pochówku. Ten temat podejmowaliśmy w tym artykule.

Jeżeli mieszkańcy nie chcą cmentarza, to pytanie jest, czy zamierzają przestać umierać, bo jeżeli tak, to mamy problem rozwiązany – cmentarz w Wejherowie jest niepotrzebny. Jeżeli nie mamy pomysłu na to, że przestajemy umierać, no to gdzieś ten cmentarz musi być – zaznacza Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Leśna lokalizacja wywołuje dużo emocji, mieszkańcy mają wiele argumentów przeciwko budowie cmentarza w ich sąsiedztwie.

W mieście przybywa kominów, jest więcej samochodów, nie ma czym oddychać, a kiedy zostanie zagospodarowany ten teren, który ma być wycięty na potrzeby prawdopodobnie cmentarza czy innych inwestycji, to uważam, że to jest skandal – mówi Czesława, mieszkanka Osiedla Sikorskiego w Wejherowie.

Miasto uspokaja, że groby nie pojawią się wzdłuż ulicy, ponieważ nie pozwalają na to przepisy. Między osiedlem a cmentarzem powstanie co najmniej 50-metrowy pas zieleni.

Chcemy zostawić drzewa, które tam są, oczywiście je wyczyścić, zrobić jakieś założenia parkowe, tak żeby również mieszkańcom było tam przyjemnie – dodaje Beata Rutkiewicz.

Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Rafał Machol/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM

Dziś o 14:30 w ratuszu miejskim odbędzie się spotkanie samorządowców z mieszkańcami.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24